Murermester Rasmus Pank ApS
CVR 38 32 50 78 · Frederiksværk · Murerarbejde · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Murermester Rasmus Pank ApS har CVR-nummer 38325078. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Murerarbejde (branchekode 439100). Adresse: Kildevej 10A, 3300 Frederiksværk. Stiftet: 11. januar 2017. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 870.232 kr., årets resultat 141.837 kr., egenkapital 192.024 kr., aktiver i alt 395.532 kr. Soliditetsgraden på 48,5 % er højere end hos 60 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 141.837 kr. er højere end hos 66 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten var næsten uændret fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Murermester Rasmus Pank ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Murerarbejde (439100)
- Adresse
- Kildevej 10A, 3300 Frederiksværk
- Kommune
- HALSNÆS
- Antal ansatte
-
1
2017 2018
- info@rasmuspank.dk
- Stiftet
- 11 Jan 2017
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- murermestervirksomhed og anden hermed forbundet virksomhed
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af 1 direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2017-01-11
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38325078 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Kildevej 10A, 3300 Frederiksværk
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
73,9%
▲ 3,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,86
▲ 0,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
48,5%
▲ 11,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
20,1%
▲ 20,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2206 virksomheder i «Murerarbejde»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 870.232 | 874.566 | 651.069 | 878.773 | 1.289.864 |
| Resultat før skat | 185.721 | 155.787 | -21.133 | 89.376 | 109.745 |
| Årets resultat | 141.837 | 118.073 | -21.133 | 66.046 | 82.985 |
| Egenkapital | 192.024 | 168.188 | 165.113 | 306.247 | 455.201 |
| Aktiver i alt | 395.532 | 457.717 | 460.249 | 623.335 | 717.116 |
| Omsætningsaktiver | 379.532 | 425.717 | 412.249 | 559.335 | 717.116 |
| Kortfristet gæld | 203.508 | 289.529 | 295.136 | 317.088 | 261.915 |
| Gæld i alt | 203.508 | 289.529 | 295.136 | 317.088 | 261.915 |
| Soliditetsgrad | 48.5% | 36.7% | 35.9% | 49.1% | 63.5% |
| Ansatte (gns.) | — | — | — | — | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Rasmus Pank Holding ApS Siden 27 Apr 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Rasmus Ikholm Pank Siden 11 Jan 2017Direktør
Produktionsenheder
1Murermester Rasmus Pank ApS
P-nr. 1022085189
Kildevej 10A, 3300 Frederiksværk
Murerarbejde (439100)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | 273.876 DKK | 60.236 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Rasmus Pank Holding ApS (CVR 42341673)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver murermestervirksomhed, murerarbejde.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.