Murermester Svend Thomsens Eftf. ApS
CVR 42 33 00 94 · Hjallerup · Opførelse af bygninger · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Murermester Svend Thomsens Eftf. ApS har CVR-nummer 42330094. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Opførelse af bygninger (branchekode 410000). Adresse: Højen 3, 9320 Hjallerup. Stiftet: 23. april 2021. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 596.429 kr., årets resultat 8.401 kr., egenkapital 1.033.503 kr., aktiver i alt 1.303.936 kr. Soliditetsgraden på 79,3 % er højere end hos 87 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 8.401 kr. er lavere end hos 56 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 41 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Murermester Svend Thomsens Eftf. ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Opførelse af bygninger (410000)
- Adresse
- Højen 3, 9320 Hjallerup
- Kommune
- Brønderslev
- Antal ansatte
- 2
- Stiftet
- 23 Apr 2021
- Selskabskapital
- 250.000 DKK
- Formål
- indenfor byggeri, herunder gasbetonmontage og opførelse, renovering og vedligeholdelse af fast ejendom og anden dermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af 1 direktør alene.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2026-04-08
- Binavne
- Chr. M Byg ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42330094 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Højen 3, 9320 Hjallerup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
0,8%
▼ 16,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
5,43
▲ 2,9
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
79,3%
▲ 16,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-95,2%
▼ 95,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2755 virksomheder i «Opførelse af bygninger»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 596.429 | 421.550 | 541.638 | 133.114 | 136.381 |
| Resultat før skat | 10.770 | 224.072 | 546.407 | 109.899 | 114.189 |
| Årets resultat | 8.401 | 174.776 | 426.197 | 85.721 | 88.408 |
| Egenkapital | 1.033.503 | 1.025.102 | 850.327 | 424.129 | 338.408 |
| Aktiver i alt | 1.303.936 | 1.636.872 | 1.143.126 | 1.366.506 | 1.196.807 |
| Omsætningsaktiver | 1.303.936 | 1.544.804 | 1.143.126 | — | — |
| Kortfristet gæld | 240.337 | 601.691 | 292.799 | 942.377 | 858.399 |
| Gæld i alt | 240.337 | 601.691 | 292.799 | 942.377 | 858.399 |
| Soliditetsgrad | 79.3% | 62.6% | 74.4% | 31% | 28.3% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
CHR. MORTENSEN HOLDING ApS Siden 23 Apr 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Christian Dahl Mortensen Siden 23 Apr 2021Direktør
Produktionsenheder
1Murermester Svend Thomsens Eftf. ApS
P-nr. 1027090059
Højen 3, 9320 Hjallerup
Opførelse af bygninger (410000)
👥 2 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: CHR. MORTENSEN HOLDING ApS (CVR 35253572)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver gasbetonmontage, renovering, byggeri.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.