Murermester Thomas B ApS
CVR 41 74 77 30 · Ikast · Murerarbejde · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Murermester Thomas B ApS har CVR-nummer 41747730. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Murerarbejde (branchekode 439100). Adresse: Bøgildhaven 9, 7430 Ikast. Stiftet: 9. oktober 2020. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 1.043.493 kr., årets resultat 11.357 kr., egenkapital 240.415 kr., aktiver i alt 752.358 kr. Soliditetsgraden på 32,0 % er lavere end hos 60 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 11.357 kr. er lavere end hos 63 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 81 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Murermester Thomas B ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Murerarbejde (439100)
- Adresse
- Bøgildhaven 9, 7430 Ikast
- Kommune
- IKAST-BRANDE
- Antal ansatte
- 2
- Telefon
- 22945366
- Stiftet
- 9 Oct 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- murervirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-10-09
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41747730 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Bøgildhaven 9, 7430 Ikast
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
4,7%
▲ 66,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,36
▼ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
32,0%
▼ 10,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
105,2%
▲ 105,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2206 virksomheder i «Murerarbejde»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.043.493 | 577.905 | 1.282.943 | 1.534.681 | 1.549.173 |
| Resultat før skat | 14.561 | -279.178 | 159.549 | 336.528 | 507.380 |
| Årets resultat | 11.357 | -217.762 | 124.128 | 262.492 | 395.200 |
| Egenkapital | 240.415 | 354.058 | 571.820 | 697.692 | 435.200 |
| Aktiver i alt | 752.358 | 837.690 | 1.180.017 | 1.377.359 | 1.050.830 |
| Omsætningsaktiver | 697.006 | 814.889 | 1.135.264 | — | — |
| Kortfristet gæld | 511.943 | 483.632 | 594.068 | 657.977 | 586.304 |
| Gæld i alt | 511.943 | 483.632 | 594.068 | 657.977 | 586.304 |
| Soliditetsgrad | 32% | 42.3% | 48.5% | 50.7% | 41.4% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
DBES Holding ApS Siden 9 Oct 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Thomas Lange Bach Siden 9 Oct 2020Direktør
Produktionsenheder
1Murermester Thomas B ApS
P-nr. 1026348540
Bøgildhaven 9, 7430 Ikast
Murerarbejde (439100)
👥 2 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: DBES Holding ApS (CVR 41747285)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver murervirksomhed, murerarbejde.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.