MURHOLM INVEST ApS
CVR 32 07 32 04 · Svendborg · Investering for egen regning · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MURHOLM INVEST ApS har CVR-nummer 32073204. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Investering for egen regning (branchekode 649910). Adresse: Nordvej 1, 5700 Svendborg. Stiftet: 2. marts 2009. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste -1.463 kr., årets resultat 61.824 kr., egenkapital 3.024.296 kr., aktiver i alt 3.058.835 kr. Soliditetsgraden på 98,9 % er højere end hos 75 % af de 8.769 virksomheder i branchen «Investering for egen regning», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 61.824 kr. er højere end hos 55 % af de 8.769 virksomheder i branchen «Investering for egen regning», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MURHOLM INVEST ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Investering for egen regning (649910)
- Adresse
- Nordvej 1, 5700 Svendborg
- Kommune
- SVENDBORG
- Stiftet
- 2 Mar 2009
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- eje aktier i Focus IT A/S, samt foretage investeringer i øvrigt
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af 1 direktør. Prokura kan meddeles.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2009-03-02
- Momsnr. (EU VIES)
- DK32073204 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Nordvej 1, 5700 Svendborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
2,0%
▼ 4,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
83,21
▼ 26,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
98,9%
▼ 0,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-67,7%
▼ 67,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
8769 virksomheder i «Investering for egen regning»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -1.463 | -5.038 | -4.413 | -4.206 | -3.331 |
| Resultat før skat | 79.262 | 245.243 | 120.869 | -227.275 | 166.912 |
| Årets resultat | 61.824 | 191.326 | 94.375 | -177.510 | 130.198 |
| Egenkapital | 3.024.296 | 3.097.472 | 3.028.147 | 3.051.572 | 3.343.482 |
| Aktiver i alt | 3.058.835 | 3.124.269 | 3.031.272 | 3.054.833 | 3.363.091 |
| Omsætningsaktiver | 2.873.835 | 2.939.269 | 2.846.272 | 2.844.833 | 3.133.091 |
| Kortfristet gæld | 34.539 | 26.797 | 3.125 | 3.261 | 19.609 |
| Gæld i alt | 34.539 | 26.797 | 3.125 | 3.261 | 19.609 |
| Soliditetsgrad | 98.9% | 99.1% | 99.9% | 99.9% | 99.4% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Per Murholm Siden 2 Mar 2009100% Ejer
Ledelse
1-
Per Murholm Siden 2 Mar 2009Direktør
Produktionsenheder
1MURHOLM INVEST ApS
P-nr. 1015122389
Nordvej 1, 5700 Svendborg
Investering for egen regning (649910)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 139.341 DKK | 30.646 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -226.204 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 146.523 DKK | 32.230 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -20.381 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MURHOLM INVEST ApS (CVR 32073204)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver focus, regning, foretage.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.