MVL HOLDING ApS
CVR 34 70 24 70 · Charlottenlund · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MVL HOLDING ApS har CVR-nummer 34702470. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Clarasvej 8B, 2920 Charlottenlund. Stiftet: 17. august 2012. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -3.150 kr., årets resultat 121.213 kr., egenkapital 424.979 kr., aktiver i alt 934.304 kr. Soliditetsgraden på 45,5 % er lavere end hos 76 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 121.213 kr. er højere end hos 58 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MVL HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Clarasvej 8B, 2920 Charlottenlund
- Kommune
- GENTOFTE
- Stiftet
- 17 Aug 2012
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- som holdingselskab og med investering samt anden virksomhed i tilknytning hertil
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede direktion.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2012-08-17
- Momsnr. (EU VIES)
- DK34702470 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Clarasvej 8B, 2920 Charlottenlund
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
28,5%
▲ 2,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
74,85
▼ 23,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
45,5%
▲ 4,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
7,1%
▲ 7,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -3.150 | -3.151 | -3.150 | -3.000 | -2.999 |
| Resultat før skat | 121.213 | 113.186 | — | — | — |
| Årets resultat | 121.213 | 113.186 | 105.118 | 615.173 | 820.900 |
| Egenkapital | 424.979 | 438.766 | 447.580 | 5.616.347 | 5.115.575 |
| Aktiver i alt | 934.304 | 1.073.624 | 964.324 | 6.155.082 | 5.547.463 |
| Omsætningsaktiver | 449.422 | 588.742 | 479.442 | 514.115 | 422.066 |
| Kortfristet gæld | 6.004 | 6.004 | 6.004 | 538.735 | 431.888 |
| Gæld i alt | 509.325 | 634.858 | 516.744 | 538.735 | 431.888 |
| Soliditetsgrad | 45.5% | 40.9% | 46.4% | 91.2% | 92.2% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Morten Valentin Lundsbak Siden 17 Aug 2012100% Ejer
Ledelse
1-
Morten Valentin Lundsbak Siden 17 Aug 2012Adm. dir.
Produktionsenheder
1MVL HOLDING ApS
P-nr. 1017924520
Clarasvej 8B, 2920 Charlottenlund
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -8.814 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -12.682 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -14.793 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -5.325 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 0 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MVL HOLDING ApS (CVR 34702470)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.