Myhlenberg Holding A/S
CVR 42 23 14 36 · Arden · Ikke-finansielle holdingselskaber · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Myhlenberg Holding A/S har CVR-nummer 42231436. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Myhlenbergvej 56, 9510 Arden. Stiftet: 18. marts 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): årets resultat 586.774 kr., egenkapital 26.012.828 kr., aktiver i alt 27.743.268 kr. Soliditetsgraden på 93,8 % er højere end hos 58 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 586.774 kr. er højere end hos 76 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Myhlenberg Holding A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Myhlenbergvej 56, 9510 Arden
- Kommune
- MARIAGERFJORD
- Stiftet
- 18 Mar 2021
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- eje andre selskaber helt eller delvist, foretage investeringsvirksomhed
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af en direktør i forening med et bestyrelsesmedlem eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2021-03-18
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42231436 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 9845003BF5094F07C466
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Myhlenbergvej 56, 9510 Arden
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
2,3%
▼ 21,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
16,27
▼ 283,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
93,8%
▲ 16,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-90,3%
▼ 90,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | — | -31.542 | -22.265 | -19.375 | -30.670 |
| Resultat før skat | 634.305 | 6.073.158 | 6.620.683 | 2.573.423 | 87.765 |
| Årets resultat | 586.774 | 6.036.160 | 6.604.652 | 2.697.478 | 87.765 |
| Egenkapital | 26.012.828 | 25.426.055 | 19.389.895 | 12.785.243 | 10.087.765 |
| Aktiver i alt | 27.743.268 | 33.044.702 | 32.939.566 | 28.340.426 | 10.118.757 |
| Omsætningsaktiver | 17.365.893 | 17.085.583 | 16.385.432 | — | — |
| Kortfristet gæld | 1.067.531 | 56.998 | 36.031 | 20.000 | 30.992 |
| Gæld i alt | 1.730.440 | 7.618.647 | 13.549.671 | 15.555.183 | 30.992 |
| Soliditetsgrad | 93.8% | 76.9% | 58.9% | 45.1% | 99.7% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
VANGSTED INVEST A/S Siden 30 Jun 202250% Ejer
-
THEILGAARD 2014 HOLDING ApS Siden 30 Jun 202233,33% Ejer
-
Myhlenberg Holding A/S Siden 27 Mar 202610% Ejer
Ledelse
4-
Jørn Theilgaard Siden 18 Mar 2021Direktør
-
Jørn Theilgaard Siden 18 Mar 2021Bestyrelsesmedlem
-
Susanne Vangsted Siden 18 Mar 2021Bestyrelsesmedlem
-
Søren Vangsted Siden 18 Mar 2021Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1Myhlenberg Holding A/S
P-nr. 1026933893
Myhlenbergvej 56, 9510 Arden
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: VANGSTED INVEST A/S (CVR 34578583)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver foretage.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.