NES HOLDING ApS
CVR 29 15 18 49 · Glamsbjerg · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
NES HOLDING ApS har CVR-nummer 29151849. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Bodebjergvej 16, 5620 Glamsbjerg. Stiftet: 28. oktober 2005. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste -5.625 kr., årets resultat 605.965 kr., egenkapital 5.190.762 kr., aktiver i alt 5.385.079 kr. Soliditetsgraden på 96,4 % er højere end hos 64 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 605.965 kr. er højere end hos 76 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som NES HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Bodebjergvej 16, 5620 Glamsbjerg
- Kommune
- ASSENS
- Stiftet
- 28 Oct 2005
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- investeringsvirksomhed, herunder at eje aktier og anparter i andre selskaber og at fungere som holdingsselskab
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2005-10-28
- Momsnr. (EU VIES)
- DK29151849 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Bodebjergvej 16, 5620 Glamsbjerg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
11,7%
▲ 5,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,88
▼ 20,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
96,4%
▼ 3,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
116,3%
▲ 116,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -5.625 | -5.375 | -4.375 | -3.750 | -3.750 |
| Resultat før skat | 604.164 | 301.379 | 551.001 | 664.193 | 455.282 |
| Årets resultat | 605.965 | 280.143 | 552.413 | 665.786 | 455.306 |
| Egenkapital | 5.190.762 | 4.645.797 | 4.365.654 | 3.813.241 | 3.147.455 |
| Aktiver i alt | 5.385.079 | 4.672.111 | 6.017.460 | 3.983.658 | 3.268.002 |
| Omsætningsaktiver | 233.241 | 132.660 | 400.161 | 443.898 | — |
| Kortfristet gæld | 81.058 | 5.663 | 1.538.205 | 170.417 | — |
| Gæld i alt | 194.317 | 26.314 | 1.651.806 | 170.417 | 3.268.002 |
| Soliditetsgrad | 96.4% | 99.4% | 72.5% | 95.7% | 96.3% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Niels Erik Simonsen Siden 28 Oct 2005100% Ejer
Ledelse
1-
Niels Erik Simonsen Siden 28 Oct 2005Direktør
Produktionsenheder
1NES HOLDING ApS
P-nr. 1011789532
Bodebjergvej 16, 5620 Glamsbjerg
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 290.953 DKK | 63.998 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 683.183 DKK | 150.282 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 860.681 DKK | 189.332 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 579.006 DKK | 127.380 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 1.008.335 DKK | 221.826 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: NES HOLDING ApS (CVR 29151849)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver holdingsselskab, fungere.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.