N.G. Automobiler ApS
CVR 38 56 12 86 · Horsens · Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
N.G. Automobiler ApS har CVR-nummer 38561286. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. (branchekode 953190). Adresse: Torstedalle 173C, 8700 Horsens. Stiftet: 6. april 2017. Status: aktiv. Antal ansatte: 5. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 2.703.867 kr., årets resultat 509.517 kr., egenkapital 5.541.008 kr., aktiver i alt 6.884.523 kr. Soliditetsgraden på 80,5 % er højere end hos 90 % af de 1.939 virksomheder i branchen «Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 509.517 kr. er højere end hos 78 % af de 1.939 virksomheder i branchen «Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 2 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som N.G. Automobiler ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. (953190)
- Adresse
- Torstedalle 173C, 8700 Horsens
- Kommune
- HORSENS
- Antal ansatte
-
5
2017 2018
- Stiftet
- 6 Apr 2017
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- autoværksted, handel med biler
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2017-04-06
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38561286 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 984500DDCEBFDE41BY09
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Torstedalle 173C, 8700 Horsens
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
9,2%
▼ 25,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
5,04
▲ 3,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
80,5%
▼ 3,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-73,0%
▼ 73,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1939 virksomheder i «Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 2.703.867 | 2.751.197 | 1.853.945 | 2.176.461 | 2.403.665 |
| Resultat før skat | 677.837 | 2.000.729 | 727.174 | 804.336 | 1.172.425 |
| Årets resultat | 509.517 | 1.890.441 | 804.721 | 823.483 | 1.073.886 |
| Egenkapital | 5.541.008 | 5.431.491 | 3.991.050 | 3.304.129 | 2.595.047 |
| Aktiver i alt | 6.884.523 | 6.505.238 | 4.990.900 | 6.608.676 | 6.202.945 |
| Omsætningsaktiver | 6.724.433 | 1.397.940 | 1.098.463 | 1.611.893 | 1.611.323 |
| Kortfristet gæld | 1.333.103 | 1.063.025 | 991.110 | 2.496.156 | 2.680.091 |
| Gæld i alt | 1.333.103 | 1.063.025 | 991.110 | 3.124.210 | 3.408.414 |
| Soliditetsgrad | 80.5% | 83.5% | 80% | 50% | 41.8% |
| Ansatte (gns.) | 5 | 5 | 4 | 5 | 4 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Capital2 ApS Siden 1 Apr 2025100% Ejer
Ledelse
1-
Henrik Nielsen Siden 6 Apr 2017Direktør
Produktionsenheder
1N.G. Automobiler ApS
P-nr. 1022352985
Torstedalle 173C, 8700 Horsens
Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. (953190)
👥 5 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)N.G. Automobiler ApS
Torstedalle 173C, 8700 Horsens
Autoværksted
Autoværksteder er anlæg og aktiviteter for service, reparation, vask og overfladebehandling og autolakering af motorkøretøjer, der er omfattet af bekendtgørelse om miljøkrav i forbindelse med etablering og drift af autoværksteder m.v.
Tilsyn: Horsens Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 492.351 DKK | 108.306 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 427.574 DKK | 94.050 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -93.307 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 598.575 DKK | 131.670 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 734.492 DKK | 161.568 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: N.G. Automobiler ApS (CVR 38561286)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver autoværksted, biler, motorkøretøjer.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.