NIMA HALM ApS
CVR 31 62 43 12 · Havndal · Fremstilling af fast brændsel på basis af vegetabilsk biomasse · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
NIMA HALM ApS har CVR-nummer 31624312. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Fremstilling af fast brændsel på basis af vegetabilsk biomasse (branchekode 162600). Adresse: Bruuns Plantage Vej 1, 8970 Havndal. Stiftet: 11. august 2008. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2025 – 30. juni 2026): bruttofortjeneste 1.627.320 kr., årets resultat 146.965 kr., egenkapital 6.404.643 kr., aktiver i alt 7.879.399 kr. Soliditetsgraden på 81,3 % er højere end hos 100 % af de 6 virksomheder i branchen «Fremstilling af fast brændsel på basis af vegetabilsk biomasse», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 146.965 kr. er højere end hos 83 % af de 6 virksomheder i branchen «Fremstilling af fast brændsel på basis af vegetabilsk biomasse», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 48 % fra regnskabsår 2025 til 2026. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som NIMA HALM ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af fast brændsel på basis af vegetabilsk biomasse (162600)
- Adresse
- Bruuns Plantage Vej 1, 8970 Havndal
- Kommune
- RANDERS
- Telefon
- 86472530
- Stiftet
- 11 Aug 2008
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- drift af energianlæg samt beslægtede aktiviteter
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2026-08-11
- Momsnr. (EU VIES)
- DK31624312 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Bruuns Plantage Vej 1, 8970 Havndal
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
2,3%
▼ 21,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,25
▲ 1,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
81,3%
▲ 10,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-90,4%
▼ 90,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6 virksomheder i «Fremstilling af fast brændsel på basis af vegetabilsk biomasse»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.627.320 | 3.126.331 | 4.437.851 | 3.201.649 | 1.450.728 |
| Resultat før skat | 201.374 | 1.906.095 | 1.886.636 | 2.439.897 | 826.804 |
| Årets resultat | 146.965 | 1.526.176 | 1.460.081 | 1.902.599 | 643.839 |
| Egenkapital | 6.404.643 | 6.527.677 | 5.245.502 | 4.021.020 | 1.897.222 |
| Aktiver i alt | 7.879.399 | 9.189.790 | 9.700.825 | 11.977.841 | 12.303.397 |
| Omsætningsaktiver | 2.163.598 | 2.098.848 | 2.638.326 | 5.745.402 | 6.454.387 |
| Kortfristet gæld | 959.470 | 1.791.825 | 3.298.464 | 6.737.774 | 9.657.477 |
| Gæld i alt | 7.879.399 | 9.189.790 | 3.914.954 | 7.221.517 | 9.724.426 |
| Soliditetsgrad | 81.3% | 71% | 54.1% | 33.6% | 15.4% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Niels Åge Virenfeldt Nørager Siden 19 Jun 201950% Ejer
-
LYKKE SMEDEN A/S Siden 19 Jun 201950% Ejer
Ledelse
2-
Niels Åge Virenfeldt Nørager Siden 11 Aug 2008Direktør
-
Martin Lykke Siden 19 Jun 2019Direktør
Produktionsenheder
1NIMA HALM ApS
P-nr. 1014640831
Bruuns Plantage Vej 1, 8970 Havndal
Fremstilling af fast brændsel på basis af vegetabilsk biomasse (162600)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 2.824.955 DKK | 621.478 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 2.198.829 DKK | 483.736 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 304.312 DKK | 66.946 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 0 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -149.498 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: NIMA HALM ApS (CVR 31624312)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver vegetabilsk, brændsel, biomasse.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.