NIR-PEN A/S
CVR 14 12 39 03 · Allerød · Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik · Aktieselskab · CVR-registret ↗
- Negativ egenkapital i seneste regnskab
Kort fortalt
NIR-PEN A/S har CVR-nummer 14123903. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik (branchekode 711220). Adresse: Sortemosevej 19, 3450 Allerød. Stiftet: 1. maj 1990. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): årets resultat -10.000 kr., egenkapital -5.848.000 kr., aktiver i alt 50.000 kr. Soliditetsgraden på -11.696,0 % er lavere end hos 99 % af de 1.070 virksomheder i branchen «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -10.000 kr. er lavere end hos 72 % af de 1.070 virksomheder i branchen «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som NIR-PEN A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik (711220)
- Adresse
- Sortemosevej 19, 3450 Allerød
- Kommune
- ALLERØD
- Telefon
- 48104200
- Stiftet
- 1 May 1990
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- Selskabets formål skal være at drive rådgivende ingeniørvirksomhed og dermed beslægtede aktiviteter
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af bestyrelsens formand i forening med en direktør eller med et bestyrelsesmedlem.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2024-04-16
- Momsnr. (EU VIES)
- DK14123903 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- ✓ Kan modtage e-fakturaer
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Sortemosevej 19, 3450 Allerød
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Likviditetsgrad
0,01
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
-11.696,0%
▼ 20,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
96,7%
▲ 96,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1070 virksomheder i «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | -249.000 | -305.000 | -240.000 | -73.000 | -42.000 |
| Årets resultat | -10.000 | -305.000 | -245.000 | -78.000 | -33.000 |
| Egenkapital | -5.848.000 | -5.838.000 | -5.533.000 | -5.288.000 | -5.210.000 |
| Aktiver i alt | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 55.000 | 90.000 |
| Omsætningsaktiver | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 55.000 | 90.000 |
| Kortfristet gæld | 5.898.000 | 5.888.000 | 5.583.000 | 5.343.000 | 5.300.000 |
| Gæld i alt | 5.898.000 | 5.888.000 | 5.583.000 | 5.343.000 | 5.300.000 |
| Soliditetsgrad | -11696% | -11676% | -11066% | -9614.5% | -5788.9% |
| Ansatte (gns.) | — | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
NIRAS GRUPPEN A/S Siden 1 Jun 2015100% Ejer
Ledelse
4-
Mads Søndergaard Siden 7 Apr 2022Bestyrelsesmedlem
-
Jens Brandt Bering Siden 23 Apr 2026Formand
-
Ann-Sofie Østberg Bjergby Siden 24 Apr 2025Bestyrelsesmedlem
-
Ann-Sofie Østberg Bjergby Siden 14 May 2025Adm. dir.
Produktionsenheder
1A/S PENTRA RÅDGIVENDE INGENIØRER
P-nr. 1000683939
Sortemosevej 19, 3450 Allerød
Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik (711220)
👥 31 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: NIRAS GRUPPEN A/S (CVR 73432219)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver ingeniørvirksomhed, maskinteknik, produktions.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.