NML DK ApS
CVR 37 96 85 52 · Ikast · Engroshandel med beklædning · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
NML DK ApS har CVR-nummer 37968552. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Engroshandel med beklædning (branchekode 464210). Adresse: Sieferts Plads 1, 7430 Ikast. Stiftet: 29. august 2016. Status: aktiv. Antal ansatte: 13. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 12.504.341 kr., årets resultat 29.052.228 kr., egenkapital 63.689.120 kr., aktiver i alt 90.935.154 kr. Soliditetsgraden på 70,0 % er højere end hos 76 % af de 745 virksomheder i branchen «Engroshandel med beklædning», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 29.052.228 kr. er højere end hos 98 % af de 745 virksomheder i branchen «Engroshandel med beklædning», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 47 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som NML DK ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Engroshandel med beklædning (464210)
- Adresse
- Sieferts Plads 1, 7430 Ikast
- Kommune
- IKAST-BRANDE
- Antal ansatte
-
13
2016 2018
- Stiftet
- 29 Aug 2016
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- investering i virksomheder, aktier og anparter samt drift i form af indkøb og salg af tekstiler
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af to direktører i forening.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2020-12-02
- Momsnr. (EU VIES)
- DK37968552 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 549300LMH3LCS76H5U20 Øverste modervirksomhed: S. R. HOLDING IKAST ApS
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Sieferts Plads 1, 7430 Ikast
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
45,6%
▲ 14,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,72
▲ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
70,0%
▼ 0,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
65,3%
▲ 65,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
745 virksomheder i «Engroshandel med beklædning»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 12.504.341 | 8.535.126 | 22.534.891 | 10.799.948 | 11.912.847 |
| Resultat før skat | 30.253.420 | 18.014.766 | 26.447.415 | 14.658.394 | 11.578.990 |
| Årets resultat | 29.052.228 | 17.577.229 | 22.695.675 | 13.618.097 | 10.081.470 |
| Egenkapital | 63.689.120 | 56.447.230 | 53.705.745 | 44.293.262 | 33.367.249 |
| Aktiver i alt | 90.935.154 | 80.518.387 | 76.197.570 | 66.481.479 | 75.586.191 |
| Omsætningsaktiver | 19.544.524 | 13.503.072 | 22.428.481 | 17.384.460 | 34.331.287 |
| Kortfristet gæld | 27.197.034 | 23.997.157 | 22.375.825 | 22.159.217 | 42.157.942 |
| Gæld i alt | 27.197.034 | 23.997.157 | 22.375.825 | 22.159.217 | 42.157.942 |
| Soliditetsgrad | 70% | 70.1% | 70.5% | 66.6% | 44.1% |
| Ansatte (gns.) | 11 | 10 | 8 | 9 | 9 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
S. R. HOLDING IKAST ApS Siden 16 Nov 202166,67% Ejer
-
Thomas Blæsbjerg Holding ApS Siden 18 Nov 202420% Ejer
-
2S Investment ApS Siden 20 Dec 202310% Ejer
Ledelse
2-
Søren Rahbek Hansen Siden 29 Aug 2016Direktør
-
Thomas Bo Blæsbjerg Siden 2 Dec 2020Direktør
Produktionsenheder
1NML DK ApS
P-nr. 1021705558
Sieferts Plads 1, 7430 Ikast
Engroshandel med beklædning (464210)
👥 14 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: S. R. HOLDING IKAST ApS (CVR 26716942)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Koncern
Fra ejerskab registreret i GLEIF (LEI)Øverste modervirksomhed
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver indkøb, beklædning, tekstiler.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.