Nordkystens Teknik ApS
CVR 41 61 87 44 · Herlev · Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Nordkystens Teknik ApS har CVR-nummer 41618744. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg (branchekode 432200). Adresse: Vasekær 10, 2730 Herlev. Stiftet: 24. august 2020. Status: aktiv. Antal ansatte: 5. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 3.982.041 kr., årets resultat 193.717 kr., egenkapital 384.470 kr., aktiver i alt 1.206.735 kr. Soliditetsgraden på 31,9 % er lavere end hos 65 % af de 2.183 virksomheder i branchen «Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 193.717 kr. er højere end hos 56 % af de 2.183 virksomheder i branchen «Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 8 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Nordkystens Teknik ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg (432200)
- Adresse
- Vasekær 10, 2730 Herlev
- Kommune
- HERLEV
- Antal ansatte
- 5
- Stiftet
- 24 Aug 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- indregulering af ventilation og måleteknik samt enhver virksomhed i hermed stående forbindelse
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-08-24
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41618744 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Vasekær 10, 2730 Herlev
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
50,4%
▲ 25,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,52
▲ 0,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
31,9%
▲ 17,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
300,9%
▲ 300,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2183 virksomheder i «Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 3.982.041 | 3.699.780 | 3.442.120 | 3.019.445 | 1.773.473 |
| Resultat før skat | 251.257 | 61.739 | 7.479 | -314.927 | 583.459 |
| Årets resultat | 193.717 | 48.320 | -1.226 | -249.516 | 453.174 |
| Egenkapital | 384.470 | 190.749 | 142.429 | 143.658 | 493.174 |
| Aktiver i alt | 1.206.735 | 1.316.990 | 911.476 | 1.033.316 | 1.415.724 |
| Omsætningsaktiver | 1.186.749 | 1.316.990 | 801.466 | 689.842 | 1.027.667 |
| Kortfristet gæld | 779.825 | 1.126.241 | 769.047 | 889.658 | 792.265 |
| Gæld i alt | 822.265 | 1.126.241 | 769.047 | 889.658 | 914.013 |
| Soliditetsgrad | 31.9% | 14.5% | 15.6% | 13.9% | 34.8% |
| Ansatte (gns.) | — | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Fagralid Holding ApS Siden 24 Aug 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Nicklas Fagralid Siden 24 Aug 2020Direktør
Produktionsenheder
1Nordkystens Teknik ApS
P-nr. 1026188012
Vasekær 10, 2730 Herlev
Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg (432200)
👥 5 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -142.163 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 553.411 DKK | 121.748 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Fagralid Holding ApS (CVR 41602961)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver måleteknik, indregulering, ventilation.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.