NUP HOLDING ApS
CVR 81 17 60 19 · Jelling · Sportsaktiviteter i.a.n. · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
NUP HOLDING ApS har CVR-nummer 81176019. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Sportsaktiviteter i.a.n. (branchekode 931900). Adresse: Tofthøjvej 5, 7300 Jelling. Stiftet: 1. maj 1977. Status: aktiv. Antal ansatte: 17. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 925.660 kr., årets resultat 68.784 kr., egenkapital 17.992.354 kr., aktiver i alt 24.835.936 kr. Soliditetsgraden på 72,4 % er højere end hos 74 % af de 321 virksomheder i branchen «Sportsaktiviteter i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 68.784 kr. er højere end hos 76 % af de 321 virksomheder i branchen «Sportsaktiviteter i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 18 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som NUP HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Sportsaktiviteter i.a.n. (931900)
- Adresse
- Tofthøjvej 5, 7300 Jelling
- Kommune
- VEJLE
- Antal ansatte
-
17
1997 2018
- Telefon
- 24210175
- Stiftet
- 1 May 1977
- Selskabskapital
- 200.000 DKK
- Formål
- handel og investering samt at eje og administrere fast ejendom
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2006-10-02
- Sekundære brancher
- Avl af heste og dyr af hestefamilien (014300)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK81176019 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 549300JZ4QD2E28I4Z18
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Tofthøjvej 5, 7300 Jelling
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
0,4%
▼ 4,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,45
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
72,4%
▲ 0,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-91,9%
▼ 91,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
321 virksomheder i «Sportsaktiviteter i.a.n.»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 925.660 | 781.678 | -22.137 | 180.339 | 176.304 |
| Resultat før skat | 90.144 | 884.627 | 1.007.850 | -2.798.022 | 1.973.565 |
| Årets resultat | 68.784 | 851.309 | 1.044.291 | -2.967.691 | 1.648.012 |
| Egenkapital | 17.992.354 | 17.923.570 | 17.273.701 | 16.426.451 | 19.490.055 |
| Aktiver i alt | 24.835.936 | 24.910.698 | 23.532.060 | 24.851.146 | 28.222.759 |
| Omsætningsaktiver | 15.393.079 | 15.194.167 | 15.218.005 | 15.395.244 | 18.295.066 |
| Kortfristet gæld | 6.279.127 | 6.568.970 | 5.873.519 | 6.361.486 | 6.722.263 |
| Gæld i alt | 6.404.064 | 6.568.970 | 5.873.519 | 8.003.414 | 8.481.092 |
| Soliditetsgrad | 72.4% | 72% | 73.4% | 66.1% | 69.1% |
| Ansatte (gns.) | 5 | 5 | 4 | 5 | 4 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
NIELS ULRICH PEDERSEN HOLDING ApS Siden 23 Jun 2005100% Ejer
Ledelse
1-
Corinna Pedersen Siden 15 Dec 2016Adm. dir.
Produktionsenheder
1Klintholm Ridecenter
P-nr. 1020904018
Tofthøjvej 5, 7300 Jelling
Sportsaktiviteter i.a.n. (931900)
👥 16 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)Klintholm Ridecenter
Tofthøjvej 5, 7300 Jelling
Husdyrbrug
§ 16 b - Husdyrbrug med en tilladelse efter husdyrbrugloven jf. LBK nr. 256 af 21.03.2017 til husdyranlæg med et produktionsareal større end 100 m2 og en ammoniakemission E ≤ 750 kg. NH3-N pr. år, herunder pelsdyr. Ikke omfattet af BAT (kategori 2)
Tilsyn: Vejle Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: NIELS ULRICH PEDERSEN HOLDING ApS (CVR 28858787)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver hestefamilien, heste, sportsaktiviteter.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.