NUTRAX ApS
CVR 66 54 96 15 · Støvring · Engroshandel med korn, uforarbejdet tobak, såsæd og foderstoffer · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
NUTRAX ApS har CVR-nummer 66549615. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Engroshandel med korn, uforarbejdet tobak, såsæd og foderstoffer (branchekode 462100). Adresse: Østre Alle 6, 9530 Støvring. Stiftet: 28. november 1980. Status: aktiv. Antal ansatte: 7. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 5.954.071 kr., årets resultat 2.935.783 kr., egenkapital 3.646.334 kr., aktiver i alt 20.407.957 kr. Soliditetsgraden på 17,9 % er lavere end hos 80 % af de 148 virksomheder i branchen «Engroshandel med korn, uforarbejdet tobak, såsæd og foderstoffer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 2.935.783 kr. er højere end hos 87 % af de 148 virksomheder i branchen «Engroshandel med korn, uforarbejdet tobak, såsæd og foderstoffer», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 33 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som NUTRAX ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Engroshandel med korn, uforarbejdet tobak, såsæd og foderstoffer (462100)
- Adresse
- Østre Alle 6, 9530 Støvring
- Kommune
- REBILD
- Antal ansatte
-
7
1997 2018
- Stiftet
- 28 Nov 1980
- Selskabskapital
- 650.000 DKK
- Formål
- handel, investeringsvirksomhed og andet dermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af et medlem af bestyrelsen i forening med en direktør eller af den samlede bestyrelse
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2004-07-02
- Momsnr. (EU VIES)
- DK66549615 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 894500JHYKPBDEWRJM41 Øverste modervirksomhed: PM HOLDING SULDRUP ApS
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Østre Alle 6, 9530 Støvring
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Gættet domæne: nutrax.dk Hjemmeside https://nutrax.dk
- https://www.facebook.com/nutrax9530/ Sociale medier
- https://youtu.be/Q79wRf_DZoI Sociale medier
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (22. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
80,5%
▲ 5,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,21
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
17,9%
▼ 0,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
44,5%
▲ 44,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
148 virksomheder i «Engroshandel med korn, uforarbejdet tobak, såsæd og foderstoffer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 5.954.071 | 4.475.689 | 4.272.654 | 3.270.988 | 2.225.734 |
| Resultat før skat | 3.771.793 | 2.612.312 | 2.707.056 | 1.670.854 | 739.975 |
| Årets resultat | 2.935.783 | 2.031.257 | 2.106.378 | 1.292.972 | 572.173 |
| Egenkapital | 3.646.334 | 2.710.551 | 2.879.295 | 1.972.916 | 1.279.944 |
| Aktiver i alt | 20.407.957 | 15.000.249 | 18.685.486 | 12.352.530 | 12.769.183 |
| Omsætningsaktiver | 20.354.537 | 14.914.329 | 18.567.066 | 12.198.163 | 12.734.964 |
| Kortfristet gæld | 16.761.623 | 12.287.698 | 15.803.191 | 10.375.614 | 11.486.239 |
| Gæld i alt | 16.761.623 | 12.287.698 | 15.803.191 | 10.375.614 | 11.486.239 |
| Soliditetsgrad | 17.9% | 18.1% | 15.4% | 16% | 10% |
| Ansatte (gns.) | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
PM HOLDING SULDRUP ApS Siden 5 Dec 202525% Ejer
-
PMO Holding Suldrup ApS Siden 5 Dec 202566,67% Ejer
Ledelse
4-
Poul Martin Mortensen Siden 1 Apr 2022Formand
-
Palle Mortensen Siden 11 Feb 2016Bestyrelsesmedlem
-
Palle Mortensen Siden 1 Apr 2022Direktør
-
Thorkild Møller Nielsen Siden 1 Apr 2022Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1NUTRAX APS
P-nr. 1002233387
Østre Alle 6, 9530 Støvring
Engroshandel med korn, uforarbejdet tobak, såsæd og foderstoffer (462100)
👥 7 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: PM HOLDING SULDRUP ApS (CVR 27740367)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Koncern
Fra ejerskab registreret i GLEIF (LEI)Øverste modervirksomhed
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver såsæd, uforarbejdet, foderstoffer.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.