Nymand Holding 2019 ApS
CVR 41 20 32 18 · Aars · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Nymand Holding 2019 ApS har CVR-nummer 41203218. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Vandværksvej 10, 9600 Aars. Stiftet: 10. december 2019. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -6.875 kr., årets resultat 78.519 kr., egenkapital 2.474.683 kr., aktiver i alt 2.504.235 kr. Soliditetsgraden på 98,8 % er højere end hos 75 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 78.519 kr. er højere end hos 54 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Nymand Holding 2019 ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Vandværksvej 10, 9600 Aars
- Kommune
- VESTHIMMERLANDS
- Telefon
- 30389208
- rask.nymand@mail.dk
- Stiftet
- 10 Dec 2019
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- besidde kapitalandele i datterselskaber og associerede selskaber, at drive investeringsvirksomhed samt anden dermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene eller af den samlede direktion.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2019-12-10
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41203218 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Vandværksvej 10, 9600 Aars
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
3,2%
▼ 3,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
84,74
▲ 43,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
98,8%
▲ 1,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-54,8%
▼ 54,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -6.875 | -5.625 | -5.625 | -6.625 | -8.250 |
| Resultat før skat | 101.953 | 221.618 | 1.723.420 | 60.011 | 108.891 |
| Årets resultat | 78.519 | 173.760 | 1.723.420 | 60.011 | 99.277 |
| Egenkapital | 2.474.683 | 2.531.164 | 2.479.404 | 873.784 | 928.173 |
| Aktiver i alt | 2.504.235 | 2.593.698 | 2.666.929 | 969.309 | 946.037 |
| Omsætningsaktiver | 2.504.235 | 2.593.698 | 2.666.929 | 768.565 | 745.293 |
| Kortfristet gæld | 29.552 | 62.534 | 187.525 | 95.525 | 17.864 |
| Gæld i alt | 29.552 | 62.534 | 187.525 | 95.525 | 17.864 |
| Soliditetsgrad | 98.8% | 97.6% | 93% | 90.1% | 98.1% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Anne Købsted Nymand Siden 10 Dec 2019100% Ejer
Ledelse
1-
Anne Købsted Nymand Siden 10 Dec 2019Direktør
Produktionsenheder
1Nymand Holding 2019 ApS
P-nr. 1025612457
Vandværksvej 10, 9600 Aars
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 220.143 DKK | 48.422 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -95.228 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 43.758 DKK | 9.614 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -133 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Nymand Holding 2019 ApS (CVR 41203218)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver associerede, datterselskaber.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.