ØRBÆK AUTOFORRETNING A/S
CVR 20 94 30 84 · Ørbæk · Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
ØRBÆK AUTOFORRETNING A/S har CVR-nummer 20943084. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. (branchekode 953190). Adresse: Hovedgaden 4, 5853 Ørbæk. Stiftet: 3. juni 1998. Status: aktiv. Antal ansatte: 37. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 7.987.266 kr., årets resultat 1.153.151 kr., egenkapital 5.939.518 kr., aktiver i alt 7.374.166 kr. Soliditetsgraden på 80,5 % er højere end hos 90 % af de 1.939 virksomheder i branchen «Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.153.151 kr. er højere end hos 91 % af de 1.939 virksomheder i branchen «Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 3 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som ØRBÆK AUTOFORRETNING A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. (953190)
- Adresse
- Hovedgaden 4, 5853 Ørbæk
- Kommune
- NYBORG
- Antal ansatte
-
37
1997 2018
- Telefon
- 65331224
- Stiftet
- 3 Jun 1998
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- autoforretning og servicestation
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af alle direktører i forening.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2019-03-01
- Sekundære brancher
- Detailhandel med motorkøretøjer (478100) Detailhandel med motorbrændstoffer (473000)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK20943084 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Hovedgaden 4, 5853 Ørbæk
📍 Hovedadresse · 🏭 2 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
19,4%
▲ 1,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
4,13
▲ 0,9
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
80,5%
▲ 7,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
16,5%
▲ 16,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1939 virksomheder i «Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 7.987.266 | 7.764.344 | 7.752.863 | 7.862.214 | 7.556.648 |
| Resultat før skat | 1.460.861 | 1.284.741 | 800.482 | 1.185.440 | 909.155 |
| Årets resultat | 1.153.151 | 989.701 | 615.390 | 919.378 | 702.812 |
| Egenkapital | 5.939.518 | 5.461.368 | 4.471.665 | 4.156.276 | 3.536.898 |
| Aktiver i alt | 7.374.166 | 7.428.523 | 7.817.464 | 6.520.896 | 5.627.656 |
| Omsætningsaktiver | 4.964.554 | 5.113.570 | 5.493.403 | 4.400.405 | 3.235.044 |
| Kortfristet gæld | 1.202.666 | 1.598.425 | 2.955.649 | 1.818.798 | 1.944.310 |
| Gæld i alt | 1.377.666 | 1.913.425 | 3.315.980 | 2.349.350 | 2.051.085 |
| Soliditetsgrad | 80.5% | 73.5% | 57.2% | 63.7% | 62.8% |
| Ansatte (gns.) | 13 | 14 | 16 | 15 | 19 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
Bitten Damgaard Siden 13 May 201710% Ejer
-
P.E.D. Holding ApS Siden 25 Sep 202033,33% Ejer
-
S.P.D. Holding ApS Siden 25 Sep 202033,33% Ejer
Ledelse
5-
Preben Erik Damgaard Siden 23 Jan 2019Direktør
-
Lars Larsen Siden 3 Mar 2022Bestyrelsesmedlem
-
Søren Peder Bergholdt-Damgaard Siden 23 Jan 2019Direktør
-
Bitten Damgaard Siden 9 Jun 2017Bestyrelsesmedlem
-
Malene Ostenfeld Damgaard Siden 23 Jan 2019Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
2ØRBÆK AUTOFORRETNING
P-nr. 1002146784
Hovedgaden 4, 5853 Ørbæk
Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. (953190)
👥 3 ansatte
Ørbæk autoforretning a/s
P-nr. 1016337354
Nyborgvej 64, 5853 Ørbæk
Detailhandel med motorkøretøjer (478100)
👥 1 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Miljøregulering
2 lokation(er)ØRBÆK AUTOFORRETNING
Hovedgaden 4, 5853 Ørbæk
Autoværksted
Autoværksteder er anlæg og aktiviteter for service, reparation, vask og overfladebehandling og autolakering af motorkøretøjer, der er omfattet af bekendtgørelse om miljøkrav i forbindelse med etablering og drift af autoværksteder m.v.
Tilsyn: Nyborg Kommune
Refsvindinge Auto
Nyborgvej 64, 5853 Ørbæk
Autoværksted
Autoværksteder er anlæg og aktiviteter for service, reparation, vask og overfladebehandling og autolakering af motorkøretøjer, der er omfattet af bekendtgørelse om miljøkrav i forbindelse med etablering og drift af autoværksteder m.v.
Tilsyn: Nyborg Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 1.232.480 DKK | 271.128 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 775.203 DKK | 170.544 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 1.320.354 DKK | 290.466 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 1.083.645 DKK | 238.392 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 818.889 DKK | 180.136 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: ØRBÆK AUTOFORRETNING A/S (CVR 20943084)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver autoforretning, servicestation, motorbrændstoffer.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.