ØVRE ApS
CVR 19 95 95 70 · Kgs.Lyngby · Opførelse af bygninger · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Negativ egenkapital i seneste regnskab
Kort fortalt
ØVRE ApS har CVR-nummer 19959570. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Opførelse af bygninger (branchekode 410000). Adresse: Lundtoftevej 233, 2800 Kgs.Lyngby. Stiftet: 12. marts 1997. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -87.180 kr., årets resultat -240.048 kr., egenkapital -1.842.305 kr., aktiver i alt 1.860.419 kr. Soliditetsgraden på -99,0 % er lavere end hos 94 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -240.048 kr. er lavere end hos 86 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som ØVRE ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Opførelse af bygninger (410000)
- Adresse
- Lundtoftevej 233, 2800 Kgs.Lyngby
- Kommune
- LYNGBY-TAARBÆK
- Antal ansatte
-
1
1997 2018
- Telefon
- 45871298
- Stiftet
- 12 Mar 1997
- Selskabskapital
- 150.000 DKK
- Formål
- entreprenør-, handels- og renoveringssvirksomhed i forbindelse med fast ejendom
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2018-06-15
- Binavne
- LYNAES BAADEVAERFT APS LYNÆS BÅDEVÆRFT APS PETER PEDAL ApS PETER PEDALS ENTREPRISE ApS SCHULTZ & JENSEN ENTREPRISE ApS
- Sekundære brancher
- Reparation og vedligeholdelse af civile skibe og både (331500)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK19959570 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Lundtoftevej 233, 2800 Kgs.Lyngby
📍 Hovedadresse · 🏭 2 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Likviditetsgrad
0,48
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
-99,0%
▼ 16,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
28,1%
▲ 28,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2755 virksomheder i «Opførelse af bygninger»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -87.180 | -157.439 | -262.545 | 367.941 | 108.285 |
| Resultat før skat | -240.048 | -333.944 | -510.092 | 128.648 | -118.238 |
| Årets resultat | -240.048 | -333.944 | -510.092 | 128.648 | -118.238 |
| Egenkapital | -1.842.305 | -1.602.257 | -1.268.313 | -758.221 | -886.869 |
| Aktiver i alt | 1.860.419 | 1.931.534 | 2.070.210 | 2.439.415 | 2.560.550 |
| Omsætningsaktiver | 1.050.137 | 1.047.590 | 1.112.604 | 1.233.664 | 1.211.137 |
| Kortfristet gæld | 2.202.724 | 2.033.791 | 1.838.523 | 1.697.636 | 1.947.419 |
| Gæld i alt | 3.702.724 | 3.533.791 | 3.338.523 | 3.197.636 | 3.447.419 |
| Soliditetsgrad | -99% | -83% | -61.3% | -31.1% | -34.6% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Peter Øvre Siden 12 Mar 1997100% Ejer
Ledelse
1-
Peter Øvre Siden 12 Mar 1997Direktør
Produktionsenheder
2ØVRE ApS
P-nr. 1004071142
Lundtoftevej 233, 2800 Kgs.Lyngby
Opførelse af bygninger (410000)
Lynæs Bådeværft ApS
P-nr. 1027610265
Lynæs Havnevej 11, 3390 Hundested
Reparation og vedligeholdelse af civile skibe og både (331500)
Miljøregulering
1 lokation(er)Lynæs Bådeværft ApS
Lynæs Havnevej 11, 3390 Hundested
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Virksomheder, der fremstiller produkter ved sintring af fluorplast, pressestøbning eller fiberarmering af hærdeplast med et forbrug af plastmateriale på mindre end eller lig med 100 kg pr. dag. Virksomhed for belægning med plast.
Tilsyn: Halsnæs Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -333.771 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -477.596 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -115.386 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -293.165 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: ØVRE ApS (CVR 19959570)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver renoveringssvirksomhed, civile, entreprenør.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.