Optiker Frandsen ApS
CVR 40 20 66 47 · Vejle · Optikeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Optiker Frandsen ApS har CVR-nummer 40206647. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Optikeraktiviteter (branchekode 477410). Adresse: Nørretorv 15, 7100 Vejle. Stiftet: 10. januar 2019. Status: aktiv. Antal ansatte: 8. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 3.635.408 kr., årets resultat 1.020.782 kr., egenkapital 2.407.228 kr., aktiver i alt 3.120.560 kr. Soliditetsgraden på 77,1 % er højere end hos 88 % af de 390 virksomheder i branchen «Optikeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.020.782 kr. er højere end hos 77 % af de 390 virksomheder i branchen «Optikeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 12 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Optiker Frandsen ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Optikeraktiviteter (477410)
- Adresse
- Nørretorv 15, 7100 Vejle
- Kommune
- VEJLE
- Antal ansatte
- 8
- Stiftet
- 10 Jan 2019
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- detailhandelsvirksomhed med optiske produkter
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2019-01-28
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40206647 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Nørretorv 15, 7100 Vejle
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Gættet domæne: optikerfrandsen.dk Hjemmeside https://optikerfrandsen.dk
Fundet automatisk og bekræftet ved, at virksomhedens CVR-nummer optræder på siden (13. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
42,4%
▲ 6,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
4,05
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
77,1%
▼ 2,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
30,9%
▲ 30,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
390 virksomheder i «Optikeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 3.635.408 | 3.245.030 | 3.110.083 | 3.022.383 | 2.897.159 |
| Resultat før skat | 1.312.286 | 1.006.512 | 978.809 | 935.424 | 820.851 |
| Årets resultat | 1.020.782 | 779.532 | 760.026 | 725.358 | 637.115 |
| Egenkapital | 2.407.228 | 2.166.446 | 3.386.914 | 3.126.888 | 2.801.530 |
| Aktiver i alt | 3.120.560 | 2.736.528 | 3.972.952 | 3.712.371 | 3.477.072 |
| Omsætningsaktiver | 2.885.760 | 2.390.730 | 3.640.393 | 3.266.107 | 2.844.407 |
| Kortfristet gæld | 713.332 | 570.082 | 586.038 | 585.483 | 675.542 |
| Gæld i alt | 713.332 | 570.082 | 586.038 | 585.483 | 675.542 |
| Soliditetsgrad | 77.1% | 79.2% | 85.2% | 84.2% | 80.6% |
| Ansatte (gns.) | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
FINN FRANDSEN HOLDING ApS Siden 10 Jan 2019100% Ejer
Ledelse
1-
Finn Frandsen Siden 10 Jan 2019Direktør
Produktionsenheder
1Optiker Frandsen ApS
P-nr. 1024345641
Nørretorv 15, 7100 Vejle
Optikeraktiviteter (477410)
👥 8 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: FINN FRANDSEN HOLDING ApS (CVR 21540145)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver detailhandelsvirksomhed, optiske, optikeraktiviteter.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.