Orkla Care A/S
CVR 16 17 35 92 · Ishøj · Fremstilling af andre fødevarer i.a.n. · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Orkla Care A/S har CVR-nummer 16173592. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Fremstilling af andre fødevarer i.a.n. (branchekode 108900). Adresse: Industrigrenen 10, 2635 Ishøj. Stiftet: 1. marts 1992. Status: aktiv. Antal ansatte: 262. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): omsætning 845.550.000 kr., bruttofortjeneste 297.988.000 kr., årets resultat 70.485.000 kr., egenkapital 211.120.000 kr., aktiver i alt 795.339.000 kr. Soliditetsgraden på 26,5 % er lavere end hos 51 % af de 181 virksomheder i branchen «Fremstilling af andre fødevarer i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 70.485.000 kr. er højere end hos 98 % af de 181 virksomheder i branchen «Fremstilling af andre fødevarer i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Omsætningen faldt 2 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Orkla Care A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af andre fødevarer i.a.n. (108900)
- Adresse
- Industrigrenen 10, 2635 Ishøj
- Kommune
- ISHØJ
- Antal ansatte
-
262
1997 2018
- Telefon
- 43565656
- Stiftet
- 1 Mar 1992
- Selskabskapital
- 11.937.834 DKK
- Formål
- handel og industri
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af to bestyrelsesmedlemmer i forening, et bestyrelsesmedlem i forening med en direktør eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2016-01-25
- Binavne
- AXELLUS A/S Cederroth A/S Cederroth International Production Paramedical A/S Cederroth Paramedical A/S DANSK DROGE A/S DANSK FARMASAN A/S DANSK VITAMIN INDUSTRI A/S DD SPORT A/S DROGEN'S PHARMA A/S GERIMAX EXTREME ENERGY A/S GLOBAL A/S Husk Products A/S MAXIM A/S MAXIM DANMARK A/S MAXIM INTERNATIONAL A/S NUTRICARE A/S Orkla Health A/S PHARMA-VINCI A/S PHARMA-VINCI HOLDING A/S Paramedical A/S Parapharm A/S VITALIA A/S W. Ratje Frøskaller A/S
- Sekundære brancher
- Fremstilling af farmaceutiske råvarer (211000) Engroshandel med medicinalvarer og sygeplejeartikler (464610) Fremstilling af farmaceutiske præparater (212000)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK16173592 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Industrigrenen 10, 2635 Ishøj
📍 Hovedadresse · 🏭 3 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Overskudsgrad
8,3%
▼ 3,6 pp
Årets resultat i % af omsætning
Egenkapitalforrentning
33,4%
▼ 3,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,58
▼ 0,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
26,5%
▼ 4,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-31,7%
▼ 31,7 pp
Ændring ift. året før
Vækst i omsætning
-2,3%
▼ 2,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
181 virksomheder i «Fremstilling af andre fødevarer i.a.n.»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 845.550.000 | 865.413.000 | 837.502.000 | 739.708.000 | 764.251.000 |
| Bruttoresultat | 297.988.000 | 309.061.000 | 288.318.000 | 250.524.000 | 324.401.000 |
| Resultat før skat | 81.387.000 | 121.314.000 | 113.243.000 | 100.835.000 | 157.434.000 |
| Årets resultat | 70.485.000 | 103.148.000 | 94.911.000 | 84.169.713 | 123.961.752 |
| Egenkapital | 211.120.000 | 280.635.000 | 362.487.000 | 267.578.613 | 213.408.752 |
| Aktiver i alt | 795.339.000 | 892.648.000 | 877.770.000 | 898.526.000 | 794.912.000 |
| Omsætningsaktiver | 382.937.000 | 409.209.000 | 373.761.000 | 376.915.000 | 290.934.000 |
| Kortfristet gæld | 148.359.000 | 127.425.000 | 148.526.000 | — | — |
| Gæld i alt | 567.295.000 | 593.599.000 | 496.624.000 | 612.447.000 | 566.010.000 |
| Soliditetsgrad | 26.5% | 31.4% | 41.3% | 29.8% | 26.8% |
| Ansatte (gns.) | 272 | 253 | 236 | 233 | 235 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Orkla Health AS Siden 1 Oct 2006100% Ejer
Ledelse
7-
Susanne Pedersen Siden 13 May 2015Bestyrelsesmedlem
-
Michael Lysemose Siden 13 May 2015Suppleant
-
Carina Jeanette Nielsen Siden 1 Jun 2023Bestyrelsesmedlem
-
Christian Rykke Siden 1 Nov 2025Bestyrelsesmedlem
-
Marit Agner Matheson Siden 19 Nov 2024Bestyrelsesmedlem
-
Börje Mats Palmquist Siden 1 Nov 2025Formand
-
Melis Reidla Siden 1 Nov 2025Adm. dir.
Produktionsenheder
3Orkla Care A/S
P-nr. 1001048403
Industrigrenen 10, 2635 Ishøj
Fremstilling af andre fødevarer i.a.n. (108900)
👥 126 ansatte
Orkla Care A/S Lynge site
P-nr. 1021252359
Vassingerødvej 3, 3540 Lynge
Fremstilling af andre fødevarer i.a.n. (108900)
👥 40 ansatte
Orkla Care A/S, administration
P-nr. 1025425355
Delta Park 45, 2665 Vallensbæk Strand
Fremstilling af andre fødevarer i.a.n. (108900)
👥 70 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
5 kontrolstederOrkla Care A/S
Industrigrenen 10-19, 2635 Ishøj
Senest kontrolleret 7 Jul 2026
Orkla Care A/S
Delta Park 45 3, 2665 Vallensbæk Strand
Senest kontrolleret 11 Dec 2025
Orkla Care A/S Lynge Site
Vassingerødvej 3-9, 3540 Lynge
Senest kontrolleret 9 Jul 2025
Lene Margrethe Bruun
Tigervej 12, 7700 Thisted
Senest kontrolleret 16 Feb 2024
Orkla Care A/S Kantine
Industrigrenen 10, 2635 Ishøj
Senest kontrolleret 9 Feb 2023
Kilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Miljøregulering
2 lokation(er)ORKLA CARE A/S
Industrigrenen 10, 2635 Ishøj
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Ikke-godkendelsespligtige anlæg for fremstilling af organiske eller uorganiske produkter, mellemprodukter eller kemiske stoffer og oplag af disse.
Tilsyn: Ishøj Kommune
Orkla Care A/S Lynge site
Vassingerødvej 3, 3540 Lynge
Godkendelsespligtig (bilag 2)
D 202. Virksomheder, der ved fysiske processer, og hvor fremstillingen kan give anledning til væsentlig forurening, fremstiller lægemidler.
Tilsyn: Allerød Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Orkla Food Ingredients Denmark A/S (CVR 45763218)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver præparater, farmaceutiske, sygeplejeartikler.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.