OTV PLAST A/S
CVR 32 78 63 08 · Vejen · Fremstilling af andre plastprodukter · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
OTV PLAST A/S har CVR-nummer 32786308. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Fremstilling af andre plastprodukter (branchekode 222600). Adresse: Søndergade 115, 6600 Vejen. Stiftet: 12. marts 2010. Status: aktiv. Antal ansatte: 55. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 29.168.811 kr., årets resultat 3.343.002 kr., egenkapital 9.537.510 kr., aktiver i alt 17.818.582 kr. Soliditetsgraden på 53,5 % er højere end hos 53 % af de 173 virksomheder i branchen «Fremstilling af andre plastprodukter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 3.343.002 kr. er højere end hos 82 % af de 173 virksomheder i branchen «Fremstilling af andre plastprodukter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten var næsten uændret fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som OTV PLAST A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af andre plastprodukter (222600)
- Adresse
- Søndergade 115, 6600 Vejen
- Kommune
- VEJEN
- Antal ansatte
-
55
2011 2018
- Stiftet
- 12 Mar 2010
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- handel og bearbejdning af plasthalvfabrikata i form af plader, rør, stænger og beslægtede produkter samt anden dermed i forbindelse stående virksomhed
- Tegningsregel
- Aktieselskabet tegnes af bestyrelsesformanden og en direktør i forening eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2017-11-27
- Momsnr. (EU VIES)
- DK32786308 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Søndergade 115, 6600 Vejen
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
35,1%
▼ 2,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,83
▼ 0,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
53,5%
▼ 6,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-21,0%
▼ 21,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
173 virksomheder i «Fremstilling af andre plastprodukter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 29.168.811 | 29.333.024 | 26.708.388 | 29.317.097 | 24.971.691 |
| Resultat før skat | 4.302.564 | 5.426.179 | 2.733.539 | 5.606.438 | 2.646.304 |
| Årets resultat | 3.343.002 | 4.230.513 | 2.133.802 | 4.375.889 | 2.072.279 |
| Egenkapital | 9.537.510 | 11.194.508 | 9.963.995 | 11.210.193 | 8.374.304 |
| Aktiver i alt | 17.818.582 | 18.744.798 | 21.354.571 | 26.142.896 | 22.769.025 |
| Omsætningsaktiver | 15.163.621 | 16.265.308 | 17.838.810 | 20.691.465 | 15.091.266 |
| Kortfristet gæld | 8.281.072 | 6.983.933 | 9.641.270 | 10.409.566 | 8.516.956 |
| Gæld i alt | 8.281.072 | 7.550.290 | 11.265.576 | 14.932.703 | 14.394.721 |
| Soliditetsgrad | 53.5% | 59.7% | 46.7% | 42.9% | 36.8% |
| Ansatte (gns.) | 42 | 41 | 42 | 42 | 41 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
GENUA A/S Siden 11 Dec 201790% Ejer
-
Jylov Holding ApS Siden 11 Dec 201710% Ejer
Ledelse
4-
Mette Grunnet Siden 31 Aug 2017Bestyrelsesmedlem
-
Henrik Bundgaard Deleuran Jylov Siden 14 Oct 2022Bestyrelsesmedlem
-
Henrik Bundgaard Deleuran Jylov Siden 12 Mar 2010Direktør
-
Ib Sand Nykjær Siden 22 Aug 2019Formand
Produktionsenheder
1OTV PLAST A/S
P-nr. 1015909923
Søndergade 115, 6600 Vejen
Fremstilling af andre plastprodukter (222600)
👥 57 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: M. GRUNNET HOLDING A/S (CVR 35046062)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver plasthalvfabrikata, stænger, plader.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.