OVERGAARD MURER KLOAK ApS
CVR 27 16 16 69 · Sjællands Odde · Murerarbejde · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
OVERGAARD MURER KLOAK ApS har CVR-nummer 27161669. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Murerarbejde (branchekode 439100). Adresse: Oddenvej 169, 4583 Sjællands Odde. Stiftet: 2. maj 2003. Status: aktiv. Antal ansatte: 5. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 2.194.891 kr., årets resultat 339.315 kr., egenkapital 1.066.457 kr., aktiver i alt 2.531.697 kr. Soliditetsgraden på 42,1 % er højere end hos 52 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 339.315 kr. er højere end hos 80 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 16 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som OVERGAARD MURER KLOAK ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Murerarbejde (439100)
- Adresse
- Oddenvej 169, 4583 Sjællands Odde
- Kommune
- ODSHERRED
- Antal ansatte
-
5
2003 2018
- Stiftet
- 2 May 2003
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- udførelse af murer- og kloakarbejde
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2012-04-20
- Sekundære brancher
- Anlæg af ledningsnet til væsker (422100)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK27161669 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Oddenvej 169, 4583 Sjællands Odde
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
31,8%
▲ 41,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,33
▲ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
42,1%
▲ 12,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
580,3%
▲ 580,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2206 virksomheder i «Murerarbejde»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 2.194.891 | 1.899.817 | 1.165.649 | 1.808.016 | 1.904.745 |
| Resultat før skat | 437.383 | -87.030 | -474.535 | 132.689 | 300.066 |
| Årets resultat | 339.315 | -70.643 | -372.346 | 103.513 | 233.721 |
| Egenkapital | 1.066.457 | 727.142 | 797.785 | 1.170.131 | 1.066.618 |
| Aktiver i alt | 2.531.697 | 2.488.488 | 2.175.253 | 2.609.872 | 2.479.928 |
| Omsætningsaktiver | 1.936.057 | 1.897.293 | 1.593.662 | 2.541.773 | 2.321.164 |
| Kortfristet gæld | 1.458.110 | 1.676.609 | 1.377.468 | 1.412.103 | 1.332.458 |
| Gæld i alt | 1.458.110 | 1.761.346 | 1.377.468 | 1.412.103 | 1.332.458 |
| Soliditetsgrad | 42.1% | 29.2% | 36.7% | 44.8% | 43% |
| Ansatte (gns.) | 4 | 5 | 4 | 5 | 5 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Carsten Ulrich Overgaard Siden 2 May 2003100% Ejer
Ledelse
1-
Carsten Ulrich Overgaard Siden 23 May 2007Adm. dir.
Produktionsenheder
1OVERGAARD MURER KLOAK ApS
P-nr. 1009875111
Oddenvej 169, 4583 Sjællands Odde
Murerarbejde (439100)
👥 5 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -138.771 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -412.761 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 374.567 DKK | 82.390 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -90.879 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -47.287 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: OVERGAARD MURER KLOAK ApS (CVR 27161669)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver kloakarbejde, murer, væsker.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.