P. A. STAKEMANN INVEST ApS
CVR 31 18 30 49 · København K · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
P. A. STAKEMANN INVEST ApS har CVR-nummer 31183049. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Palægade 3, 3., 1261 København K. Stiftet: 27. november 2007. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): årets resultat 1.258.216 kr., egenkapital 1.254.695 kr., aktiver i alt 3.255.954 kr. Soliditetsgraden på 38,5 % er lavere end hos 78 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.258.216 kr. er højere end hos 85 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som P. A. STAKEMANN INVEST ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Palægade 3, 3., 1261 København K
- Kommune
- KØBENHAVN
- Stiftet
- 27 Nov 2007
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- være holdingselskab
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2007-11-27
- Momsnr. (EU VIES)
- DK31183049 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Palægade 3, 3., 1261 København K
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
100,3%
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,01
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
38,5%
▲ 38,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
557,3%
▲ 557,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 1.249.255 | -275.121 | -644.838 | 887.632 | -1.064.099 |
| Årets resultat | 1.258.216 | -275.121 | -577.070 | 1.048.015 | -1.052.139 |
| Egenkapital | 1.254.695 | -3.521 | 271.600 | 848.670 | -199.345 |
| Aktiver i alt | 3.255.954 | 1.982.534 | 3.177.464 | 3.872.302 | 2.839.033 |
| Omsætningsaktiver | 28.488 | 28.819 | 994.342 | — | — |
| Kortfristet gæld | 2.001.259 | 1.986.055 | 2.905.864 | 3.023.632 | 3.038.378 |
| Gæld i alt | 2.001.259 | 1.986.055 | 2.905.864 | 3.023.632 | 3.038.378 |
| Soliditetsgrad | 38.5% | -0.2% | 8.5% | 21.9% | -7% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Peter Andreas Stakemann Siden 27 Nov 2007100% Ejer
Ledelse
1-
Peter Andreas Stakemann Siden 27 Nov 2007Direktør
Produktionsenheder
1P. A. STAKEMANN INVEST ApS
P-nr. 1014123128
Palægade 3, 3., 1261 København K
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -790.368 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -605.382 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 0 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: P. A. STAKEMANN INVEST ApS (CVR 31183049)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.