P. JENSEN & SØNNER OUTRUP ApS
CVR 87 33 31 16 · Outrup · Murerarbejde · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
P. JENSEN & SØNNER OUTRUP ApS har CVR-nummer 87333116. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Murerarbejde (branchekode 439100). Adresse: Gartnervænget 16, 6855 Outrup. Stiftet: 14. maj 1979. Status: aktiv. Antal ansatte: 32. Seneste årsrapport (1. juli 2025 – 30. juni 2026): bruttofortjeneste 15.467.864 kr., årets resultat 794.921 kr., egenkapital 3.609.175 kr., aktiver i alt 9.709.394 kr. Soliditetsgraden på 37,2 % er lavere end hos 55 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 794.921 kr. er højere end hos 91 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 3 % fra regnskabsår 2025 til 2026. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som P. JENSEN & SØNNER OUTRUP ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Murerarbejde (439100)
- Adresse
- Gartnervænget 16, 6855 Outrup
- Kommune
- VARDE
- Antal ansatte
-
32
1997 2018
- Telefon
- 75251506
- Stiftet
- 14 May 1979
- Selskabskapital
- 210.000 DKK
- Formål
- byggeri, handel og håndværk, herunder køb og salg af fast ejendom
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2019-02-06
- Binavne
- P. JENSEN JORD & KLOAK ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK87333116 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Gartnervænget 16, 6855 Outrup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
22,0%
▲ 1,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,01
▲ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
37,2%
▲ 4,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
32,4%
▲ 32,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2206 virksomheder i «Murerarbejde»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 15.467.864 | 16.015.550 | 15.011.860 | 11.318.098 | 10.811.655 |
| Resultat før skat | 1.021.051 | 1.021.567 | 1.023.273 | 285.213 | 359.994 |
| Årets resultat | 794.921 | 600.567 | 816.138 | 220.127 | 279.788 |
| Egenkapital | 3.609.175 | 2.964.254 | 2.488.687 | 2.144.019 | 2.273.892 |
| Aktiver i alt | 9.709.394 | 9.062.835 | 10.891.489 | 6.037.560 | 7.608.300 |
| Omsætningsaktiver | 9.051.423 | 7.964.186 | 10.034.289 | 5.371.487 | 6.808.703 |
| Kortfristet gæld | 4.504.334 | 4.682.921 | 7.033.753 | 3.658.702 | 5.067.462 |
| Gæld i alt | 5.572.219 | 5.679.581 | 8.202.802 | 3.801.541 | 5.235.832 |
| Soliditetsgrad | 37.2% | 32.7% | 22.8% | 35.5% | 29.9% |
| Ansatte (gns.) | 30 | 30 | 30 | 24 | 25 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
F. POULSEN HOLDING ApS Siden 1 Jul 2008100% Ejer
Ledelse
2-
Lillian Rosendahl Siden 23 Jun 2015Direktør
-
Frands Poulsen Siden 9 Oct 2008Direktør
Produktionsenheder
1P JENSEN & SØNNER OUTRUP APS
P-nr. 1002769154
Gartnervænget 16, 6855 Outrup
Murerarbejde (439100)
👥 35 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: F. POULSEN HOLDING ApS (CVR 26991803)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver håndværk, murerarbejde, byggeri.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.