P. Laustsen Holding ApS
CVR 40 13 55 61 · Aars · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
P. Laustsen Holding ApS har CVR-nummer 40135561. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Galgehøj 168, 9600 Aars. Stiftet: 2. januar 2019. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -8.945 kr., årets resultat 143.015 kr., egenkapital 2.541.824 kr., aktiver i alt 4.007.516 kr. Soliditetsgraden på 63,4 % er lavere end hos 69 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 143.015 kr. er højere end hos 59 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som P. Laustsen Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Galgehøj 168, 9600 Aars
- Kommune
- VESTHIMMERLANDS
- Stiftet
- 2 Jan 2019
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- som holdingselskab samt gennem datterselskaber at drive produktion, handel og investering
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2019-01-02
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40135561 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Galgehøj 168, 9600 Aars
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
5,6%
▲ 9,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,20
▲ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
63,4%
▲ 0,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
257,2%
▲ 257,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -8.945 | -9.571 | -8.165 | -7.495 | -8.906 |
| Resultat før skat | 143.015 | -90.979 | 796.744 | 505.497 | 550.472 |
| Årets resultat | 143.015 | -90.979 | 796.744 | 505.497 | 550.472 |
| Egenkapital | 2.541.824 | 2.398.809 | 2.611.788 | 1.932.845 | 1.541.748 |
| Aktiver i alt | 4.007.516 | 3.791.457 | 3.788.927 | 3.828.893 | 2.088.800 |
| Omsætningsaktiver | 228.516 | 12.457 | 9.927 | 49.893 | 88.800 |
| Kortfristet gæld | 1.165.713 | 947.476 | 794.188 | 657.343 | 547.052 |
| Gæld i alt | 1.465.692 | 1.392.648 | 1.177.139 | 1.896.048 | 547.052 |
| Soliditetsgrad | 63.4% | 63.3% | 68.9% | 50.5% | 73.8% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Peter Thorhauge Laustsen Siden 2 Jan 2019100% Ejer
Ledelse
1-
Peter Thorhauge Laustsen Siden 2 Jan 2019Direktør
Produktionsenheder
1P. Laustsen Holding ApS
P-nr. 1024262126
Galgehøj 168, 9600 Aars
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -90.979 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -103.256 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -94.503 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -49.528 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -65.149 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: P. Laustsen Holding ApS (CVR 40135561)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- AKF HOLDING A/S København NV
- Anette Lysgaard Fonden Esbjerg
- DANSK BYPLANLABORATORIUM. FOND TIL BYPLANLÆGNINGENS FREMME København K
- filial af FIRSTAID-REDLIV LTD Slagelse
- Donau Agro Invest P/S Aabybro
- DEN ALMENNYTTIGE ERHVERVSDRIVENDE FOND VEJEN SPORTEL Vejen
- KNL HOLDING HJØRRING ApS Løkken
- M. MØGELMOSE HOLDING ApS Hirtshals
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver gennem, datterselskaber.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.