Paulin Øko ApS
CVR 39 16 44 42 · Skive · Avl af malkekvæg · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Paulin Øko ApS har CVR-nummer 39164442. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Avl af malkekvæg (branchekode 014100). Adresse: Ejskærvej 1, 7800 Skive. Stiftet: 14. december 2017. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 187.265 kr., årets resultat 496.876 kr., egenkapital 8.011.926 kr., aktiver i alt 8.409.191 kr. Soliditetsgraden på 95,3 % er højere end hos 96 % af de 183 virksomheder i branchen «Avl af malkekvæg», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 496.876 kr. er lavere end hos 76 % af de 183 virksomheder i branchen «Avl af malkekvæg», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 84 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Paulin Øko ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Avl af malkekvæg (014100)
- Adresse
- Ejskærvej 1, 7800 Skive
- Kommune
- SKIVE
- Antal ansatte
- 1
- paulin@mail.dk
- Stiftet
- 14 Dec 2017
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- landbrugsvirksomhed, herunder mælkeproduktion og grovfoderproduktion
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2017-12-14
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39164442 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ejskærvej 1, 7800 Skive
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
6,2%
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
16,69
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
95,3%
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-46,5%
▼ 46,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
183 virksomheder i «Avl af malkekvæg»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 187.265 | 1.207.698 | 2.390.294 | 4.125.058 | 3.166.503 |
| Resultat før skat | 637.142 | 1.169.477 | 1.947.734 | 3.293.218 | 2.188.392 |
| Årets resultat | 496.876 | 927.963 | 1.526.560 | 2.569.498 | 1.739.010 |
| Egenkapital | 8.011.926 | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 8.409.191 | — | — | — | — |
| Omsætningsaktiver | 5.639.064 | — | — | — | — |
| Kortfristet gæld | 337.865 | — | — | — | — |
| Gæld i alt | 337.865 | — | — | — | — |
| Soliditetsgrad | 95.3% | — | — | — | — |
| Ansatte (gns.) | 0 | 1 | 2 | 3 | 3 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Paulin Holding ApS Siden 14 Dec 2017100% Ejer
Ledelse
1-
Peter Borch Paulin Siden 14 Dec 2017Direktør
Produktionsenheder
1Paulin Øko ApS
P-nr. 1023122525
Ejskærvej 1, 7800 Skive
Avl af malkekvæg (014100)
👥 1 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)Paulin Øko ApS
Ejskærvej 1, 7800 Skive
Husdyrbrug
§ 16 b - Husdyrbrug med en tilladelse efter husdyrbrugloven jf. LBK nr. 256 af 21.03.2017 med en ammoniakemission E i intervallet: 750 kg NH3-N pr. år < E ≤ 3.500 kg NH3-N pr. år - ikke IED, men omfattet af BAT (kategori 1b)
Tilsyn: Skive Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Paulin Holding ApS (CVR 39161052)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver grovfoderproduktion, mælkeproduktion, landbrugsvirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.