PBach Holding ApS
CVR 41 61 13 67 · Esbjerg V · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
PBach Holding ApS har CVR-nummer 41611367. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Snedkervej 18, 6710 Esbjerg V. Stiftet: 24. august 2020. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -14.876 kr., årets resultat 2.320.540 kr., egenkapital 20.873.262 kr., aktiver i alt 25.037.419 kr. Soliditetsgraden på 83,4 % er lavere end hos 56 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 2.320.540 kr. er højere end hos 90 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som PBach Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Snedkervej 18, 6710 Esbjerg V
- Kommune
- ESBJERG
- Stiftet
- 24 Aug 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i tilknyttede virksomheder samt at investere i værdipapirer og fast ejendom
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2020-08-24
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41611367 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 984500A42FBA8C2AF133
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Snedkervej 18, 6710 Esbjerg V
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
11,1%
▼ 24,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,32
▼ 0,9
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
83,4%
▼ 7,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-66,6%
▼ 66,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -14.876 | -17.838 | -11.750 | -44.850 | -10.375 |
| Resultat før skat | 2.320.567 | 6.960.570 | 4.837.191 | 3.849.870 | 2.679.071 |
| Årets resultat | 2.320.540 | 6.954.363 | 4.844.756 | 3.869.076 | 2.820.947 |
| Egenkapital | 20.873.262 | 19.552.722 | 13.798.358 | 9.953.601 | 7.384.525 |
| Aktiver i alt | 25.037.419 | 21.484.118 | 22.875.003 | 19.969.730 | 17.634.608 |
| Omsætningsaktiver | 5.477.777 | 4.245.522 | 4.153.284 | 4.239.728 | 3.073.755 |
| Kortfristet gæld | 4.164.157 | 1.931.396 | 9.076.645 | 10.016.129 | 10.250.083 |
| Gæld i alt | 4.164.157 | 1.931.396 | 9.076.645 | 10.016.129 | 10.250.083 |
| Soliditetsgrad | 83.4% | 91% | 60.3% | 49.8% | 41.9% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Produktionsenheder
1PBach Holding ApS
P-nr. 1026178572
Snedkervej 18, 6710 Esbjerg V
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 3.249.682 DKK | 714.912 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 4.592.259 DKK | 1.010.284 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 3.643.577 DKK | 801.570 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 3.748.057 DKK | 824.560 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 2.152.556 DKK | 473.550 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: PBach Holding ApS (CVR 41611367)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver tilknyttede, investere.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.