Pedersbæk ApS
CVR 31 17 79 95 · Herning · Engroshandel med vin og spiritus · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Negativ egenkapital i seneste regnskab
Kort fortalt
Pedersbæk ApS har CVR-nummer 31177995. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Engroshandel med vin og spiritus (branchekode 463420). Adresse: Nis Petersens Vej 21, 7400 Herning. Stiftet: 15. januar 2008. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 8.961 kr., årets resultat -178.861 kr., egenkapital -186.812 kr., aktiver i alt 915.525 kr. Soliditetsgraden på -20,4 % er lavere end hos 82 % af de 600 virksomheder i branchen «Engroshandel med vin og spiritus», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -178.861 kr. er lavere end hos 84 % af de 600 virksomheder i branchen «Engroshandel med vin og spiritus», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 86 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Pedersbæk ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Engroshandel med vin og spiritus (463420)
- Adresse
- Nis Petersens Vej 21, 7400 Herning
- Kommune
- HERNING
- Antal ansatte
-
1
2017 2018
- regnskab@pedersbaek.com
- Hjemmeside
- www.pedersbaek.com
- Stiftet
- 15 Jan 2008
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- engroshandel med vin
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2019-08-01
- Momsnr. (EU VIES)
- DK31177995 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Nis Petersens Vej 21, 7400 Herning
📍 Hovedadresse · 🏭 2 produktionsenhed(er)
Websites
- Hjemmeside fra CVR: www.pedersbaek.com Hjemmeside oplyst til CVR https://www.pedersbaek.com
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (14. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Likviditetsgrad
0,83
▼ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
-20,4%
▼ 19,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
4,6%
▲ 4,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
600 virksomheder i «Engroshandel med vin og spiritus»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 8.961 | 64.175 | 46.232 | -141.478 | 293.832 |
| Resultat før skat | -226.866 | -245.232 | -266.238 | -245.573 | 195.720 |
| Årets resultat | -178.861 | -187.546 | -222.025 | -201.610 | 144.372 |
| Egenkapital | -186.812 | -7.951 | 179.595 | 401.620 | 603.230 |
| Aktiver i alt | 915.525 | 1.090.506 | 1.090.161 | 1.167.238 | 1.424.391 |
| Omsætningsaktiver | 915.525 | 1.090.506 | 1.090.161 | 1.092.272 | 1.274.458 |
| Kortfristet gæld | 1.102.337 | 1.098.457 | 910.566 | 765.618 | 821.161 |
| Gæld i alt | 1.102.337 | 1.098.457 | 910.566 | 765.618 | 821.161 |
| Soliditetsgrad | -20.4% | -0.7% | 16.5% | 34.4% | 42.4% |
| Ansatte (gns.) | — | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
LTP HOLDING AF 2008 ApS Siden 15 Jan 2008100% Ejer
Ledelse
1-
Torben Pedersbæk Siden 15 Jan 2008Direktør
Produktionsenheder
2Pedersbæk ApS
P-nr. 1014105014
Nis Petersens Vej 21, 7400 Herning
Engroshandel med vin og spiritus (463420)
👥 1 ansatte
Pedersbæk vin & gastronomi
P-nr. 1025873544
Sakskøbingvej 1D, 7400 Herning
Engroshandel med vin og spiritus (463420)
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: LTP HOLDING AF 2008 ApS (CVR 31177839)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver spiritus, vin.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.