PER BEKKELUND ApS
CVR 29 15 09 58 · Faaborg · Murerarbejde · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
PER BEKKELUND ApS har CVR-nummer 29150958. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Murerarbejde (branchekode 439100). Adresse: Mørkebjergvej 11B, 5600 Faaborg. Stiftet: 28. oktober 2005. Status: aktiv. Antal ansatte: 10. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 5.455.800 kr., årets resultat 668.024 kr., egenkapital 1.440.965 kr., aktiver i alt 3.893.066 kr. Soliditetsgraden på 37,0 % er lavere end hos 55 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 668.024 kr. er højere end hos 89 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 11 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som PER BEKKELUND ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Murerarbejde (439100)
- Adresse
- Mørkebjergvej 11B, 5600 Faaborg
- Kommune
- FAABORG-MIDTFYN
- Antal ansatte
-
10
2005 2018
- Telefon
- 62617520
- per-bekkelund@tdcadsl.dk
- Stiftet
- 28 Oct 2005
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- opførelse, køb og salg samt administration af ejendomme og al anden i forbindelse hermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2005-10-28
- Momsnr. (EU VIES)
- DK29150958 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- ✓ Kan modtage e-fakturaer
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Mørkebjergvej 11B, 5600 Faaborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
46,4%
▲ 14,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,13
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
37,0%
▲ 8,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
65,5%
▲ 65,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2206 virksomheder i «Murerarbejde»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 5.455.800 | 4.936.573 | 4.922.279 | 5.384.461 | 5.701.758 |
| Resultat før skat | 865.200 | 524.813 | 717.001 | 889.131 | 1.121.178 |
| Årets resultat | 668.024 | 403.664 | 556.420 | 687.813 | 865.409 |
| Egenkapital | 1.440.965 | 1.272.941 | 1.869.277 | 1.812.856 | 2.125.043 |
| Aktiver i alt | 3.893.066 | 4.395.030 | 8.189.252 | 6.226.259 | 8.789.426 |
| Omsætningsaktiver | 1.920.738 | 2.517.484 | 6.635.689 | — | — |
| Kortfristet gæld | 1.702.028 | 2.423.228 | 5.521.200 | 3.374.436 | 5.698.125 |
| Gæld i alt | 2.303.676 | 3.050.849 | 6.190.073 | 4.083.068 | 6.447.844 |
| Soliditetsgrad | 37% | 29% | 22.8% | 29.1% | 24.2% |
| Ansatte (gns.) | 10 | 10 | 10 | 11 | 12 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
PER BEKKELUND HOLDING ApS Siden 1 Apr 201950% Ejer
-
FREDERIK BEKKELUND HOLDING APS Siden 1 Apr 201933,33% Ejer
Ledelse
2-
Per Bekkelund Siden 28 Oct 2005Direktør
-
Frederik Bekkelund Siden 22 Mar 2024Direktør
Produktionsenheder
1PER BEKKELUND ApS
P-nr. 1011788234
Mørkebjergvej 11B, 5600 Faaborg
Murerarbejde (439100)
👥 9 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: PER BEKKELUND HOLDING ApS (CVR 29150877)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver murerarbejde, opførelse, administration.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.