PERMATÆT ApS
CVR 43 77 11 16 · Bagsværd · Anden bygningsfærdiggørelse · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
PERMATÆT ApS har CVR-nummer 43771116. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Anden bygningsfærdiggørelse (branchekode 433500). Adresse: Grusgraven 7, 2880 Bagsværd. Stiftet: 3. oktober 1959. Status: aktiv. Antal ansatte: 16. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste 6.879.727 kr., årets resultat -338.214 kr., egenkapital 2.774.542 kr., aktiver i alt 5.815.328 kr. Soliditetsgraden på 47,7 % er højere end hos 63 % af de 414 virksomheder i branchen «Anden bygningsfærdiggørelse», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -338.214 kr. er lavere end hos 94 % af de 414 virksomheder i branchen «Anden bygningsfærdiggørelse», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 23 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som PERMATÆT ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Anden bygningsfærdiggørelse (433500)
- Adresse
- Grusgraven 7, 2880 Bagsværd
- Kommune
- GLADSAXE
- Antal ansatte
-
16
1997 2018
- Stiftet
- 3 Oct 1959
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- entreprenørvirksomhed, handel og fabrikation
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2016-12-15
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43771116 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- ✓ Kan modtage e-fakturaer
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Grusgraven 7, 2880 Bagsværd
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-12,2%
▼ 41,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,86
▼ 0,9
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
47,7%
▼ 17,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-126,8%
▼ 126,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
414 virksomheder i «Anden bygningsfærdiggørelse»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 6.879.727 | 8.913.538 | 8.656.927 | 6.807.791 | 5.929.908 |
| Resultat før skat | -427.003 | 1.632.581 | 2.233.470 | 201.372 | -939.040 |
| Årets resultat | -338.214 | 1.263.619 | 1.736.255 | 151.817 | -736.145 |
| Egenkapital | 2.774.542 | 4.363.025 | 4.599.466 | 2.863.211 | 2.711.394 |
| Aktiver i alt | 5.815.328 | 6.726.689 | 7.193.138 | 5.283.916 | 4.371.409 |
| Omsætningsaktiver | 5.659.729 | 6.452.828 | 6.747.623 | 5.000.755 | 4.228.696 |
| Kortfristet gæld | 3.040.786 | 2.345.777 | 2.593.672 | 2.420.705 | 1.660.015 |
| Gæld i alt | 3.040.786 | 2.345.777 | 2.593.672 | 2.420.705 | 1.660.015 |
| Soliditetsgrad | 47.7% | 64.9% | 63.9% | 54.2% | 62% |
| Ansatte (gns.) | 14 | 14 | 14 | 16 | 15 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
MARCH HOLDING ApS Siden 10 Aug 2016100% Ejer
Ledelse
1-
Martin Holm Christoffersen Siden 25 Feb 2010Adm. dir.
Produktionsenheder
1PERMATÆT ApS
P-nr. 1001844017
Grusgraven 7, 2880 Bagsværd
Anden bygningsfærdiggørelse (433500)
👥 14 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MARCH HOLDING ApS (CVR 32781098)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver bygningsfærdiggørelse, entreprenørvirksomhed, fabrikation.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.