Peter Clausen Holding ApS
CVR 38 28 14 37 · Tune · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Peter Clausen Holding ApS har CVR-nummer 38281437. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Roskildevej 38B, 4030 Tune. Stiftet: 22. december 2016. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -7.931 kr., årets resultat 589.769 kr., egenkapital 1.231.585 kr., aktiver i alt 3.005.811 kr. Soliditetsgraden på 41,0 % er lavere end hos 77 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 589.769 kr. er højere end hos 76 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Peter Clausen Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Roskildevej 38B, 4030 Tune
- Kommune
- GREVE
- Stiftet
- 22 Dec 2016
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- besidde ejerandele i et tandlægeselskab
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af direktionen.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-10-05
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38281437 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Roskildevej 38B, 4030 Tune
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
47,9%
▲ 67,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Soliditetsgrad
41,0%
▲ 5,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
492,1%
▲ 492,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -7.931 | -7.053 | -6.588 | -6.141 | -8.256 |
| Resultat før skat | 651.520 | -168.724 | 311.929 | 374.175 | -288.477 |
| Årets resultat | 589.769 | -150.428 | 333.799 | 379.892 | -283.867 |
| Egenkapital | 1.231.585 | 776.817 | 1.049.244 | 833.246 | 539.514 |
| Aktiver i alt | 3.005.811 | 2.175.648 | 3.020.248 | 3.409.814 | 3.341.297 |
| Omsætningsaktiver | — | — | — | — | — |
| Kortfristet gæld | — | — | — | — | — |
| Gæld i alt | 1.774.226 | 2.175.648 | 3.020.248 | 3.409.814 | 3.341.297 |
| Soliditetsgrad | 41% | 35.7% | 34.7% | 24.4% | 16.1% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Peter Clausen Siden 22 Dec 2016100% Ejer
Ledelse
1-
Peter Clausen Siden 22 Dec 2016Direktør
Produktionsenheder
1Peter Clausen Holding ApS
P-nr. 1022035645
Roskildevej 38B, 4030 Tune
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 386.709 DKK | 85.074 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 890.565 DKK | 195.910 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 835.139 DKK | 183.722 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -16.847 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 1.013.983 DKK | 223.058 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Peter Clausen Holding ApS (CVR 38281437)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- TDK Administration ApS Kongens Lyngby
- Tandlægeholdingselskabet 16. maj ApS Kerteminde
- Tandlæge KIM RUGHAVE HOLDING ApS København V
- Tandlægeholdingselskabet Tore Lefolii ApS København Ø
- Tandlægeholdingselskabet Sønderby ApS Vinderup
- Tandlægeholdingselskabet Glen Happel ApS Greve
- Tandlæge Claus Smed Holding ApS Viborg
- TANDLÆGEHOLDINGSELSKABET KIM KARTVEDT ApS Esbjerg
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver tandlægeselskab.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.