Peter Stubkjær Invest ApS
CVR 38 23 27 62 · Herning · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Peter Stubkjær Invest ApS har CVR-nummer 38232762. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Dalgasgade 21, 1., 7400 Herning. Stiftet: 8. oktober 2016. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): omsætning 0 kr., bruttofortjeneste -164.261 kr., årets resultat 24.369.412 kr., egenkapital 1.137.293.475 kr., aktiver i alt 2.905.106.780 kr. Soliditetsgraden på 39,1 % er lavere end hos 78 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 24.369.412 kr. er højere end hos 99 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Peter Stubkjær Invest ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Dalgasgade 21, 1., 7400 Herning
- Kommune
- HERNING
- Antal ansatte
- 1
- Stiftet
- 8 Oct 2016
- Selskabskapital
- 1.000.000 DKK
- Formål
- besidde kapitalandele
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2017-02-23
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38232762 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Dalgasgade 21, 1., 7400 Herning
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
2,1%
▼ 9,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,01
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
39,1%
▲ 0,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-80,2%
▼ 80,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bruttoresultat | -164.261 | -185.016 | -139.503 | -139.503 | -277.739 |
| Resultat før skat | 18.210.166 | 111.350.308 | 120.573.429 | 120.573.429 | -178.859.703 |
| Årets resultat | 24.369.412 | 123.079.307 | 130.740.102 | 130.740.102 | -176.582.479 |
| Egenkapital | 1.137.293.475 | 1.112.924.063 | 989.844.756 | 989.844.756 | 859.104.654 |
| Aktiver i alt | 2.905.106.780 | 2.900.182.910 | 2.742.482.487 | 2.742.482.487 | 2.574.444.469 |
| Omsætningsaktiver | 18.031.387 | 59.283.513 | 66.197.848 | 66.197.848 | 64.902.783 |
| Kortfristet gæld | 1.767.813.305 | 1.787.258.847 | 1.752.637.731 | 1.752.637.731 | 1.715.339.815 |
| Gæld i alt | 1.767.813.305 | 1.787.258.847 | 1.752.637.731 | 1.752.637.731 | 1.715.339.815 |
| Soliditetsgrad | 39.1% | 38.4% | 36.1% | 36.1% | 33.4% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Peter Stubkjær Invest II ApS Siden 19 Dec 2018100% Ejer
Ledelse
1-
Villy Vraa Nielsen Siden 30 Jun 2020Direktør
Produktionsenheder
1Peter Stubkjær Invest ApS
P-nr. 1021981237
Dalgasgade 21, 1., 7400 Herning
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Peter Stubkjær Invest III ApS (CVR 42556343)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.