PHARMADAN A/S
CVR 26 52 49 38 · Kastrup · Fremstilling af farmaceutiske præparater · Aktieselskab · CVR-registret ↗
- Negativ egenkapital i seneste regnskab
Kort fortalt
PHARMADAN A/S har CVR-nummer 26524938. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Fremstilling af farmaceutiske præparater (branchekode 212000). Adresse: Englandsvej 350, 2770 Kastrup. Stiftet: 27. februar 2002. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste -6.382.654 kr., årets resultat -5.426.641 kr., egenkapital -18.955.125 kr., aktiver i alt 2.217.220 kr. Soliditetsgraden på -854,9 % er lavere end hos 94 % af de 141 virksomheder i branchen «Fremstilling af farmaceutiske præparater», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -5.426.641 kr. er lavere end hos 79 % af de 141 virksomheder i branchen «Fremstilling af farmaceutiske præparater», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som PHARMADAN A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af farmaceutiske præparater (212000)
- Adresse
- Englandsvej 350, 2770 Kastrup
- Kommune
- TÅRNBY
- Stiftet
- 27 Feb 2002
- Selskabskapital
- 600.000 DKK
- Formål
- fremstille, markedsføre og eksportere produkter til den farmaceutiske og kosmetiske industri samt helsekostindustrien
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør eller af et bestyrelsesmedlem.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2023-04-20
- Momsnr. (EU VIES)
- DK26524938 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Englandsvej 350, 2770 Kastrup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Likviditetsgrad
0,10
▼ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
-854,9%
▼ 656,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-6,1%
▼ 6,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
141 virksomheder i «Fremstilling af farmaceutiske præparater»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -6.382.654 | -5.840.517 | -4.923.093 | -3.128.264 | -2.844.193 |
| Resultat før skat | -7.129.110 | -6.555.912 | -5.404.862 | -3.529.323 | -3.219.554 |
| Årets resultat | -5.426.641 | -5.113.611 | -4.167.683 | -2.752.872 | -2.511.252 |
| Egenkapital | -18.955.125 | -13.528.484 | -8.414.873 | -4.247.190 | -1.494.318 |
| Aktiver i alt | 2.217.220 | 6.821.830 | 4.517.687 | 2.682.868 | 3.113.287 |
| Omsætningsaktiver | 2.040.750 | 6.559.278 | 4.024.185 | 1.897.839 | 2.123.569 |
| Kortfristet gæld | 21.172.345 | 20.350.314 | 12.932.560 | 6.930.058 | 4.607.605 |
| Gæld i alt | 21.172.345 | 20.350.314 | 12.932.560 | 6.930.058 | 4.607.605 |
| Soliditetsgrad | -854.9% | -198.3% | -186.3% | -158.3% | -48% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
H&P Rørvig Holding A/S Siden 19 Nov 2013100% Ejer
Ledelse
4-
Niels Ulrik Heine Siden 27 Feb 2002Bestyrelsesmedlem
-
Peter Rørvig Siden 27 Feb 2002Bestyrelsesmedlem
-
Peter Rørvig Siden 31 May 2006Direktør
-
Helle Rørvig Siden 30 Nov 2005Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1PHARMADAN A/S
P-nr. 1009012253
Sognevejen 92, 9620 Aalestrup
Fremstilling af farmaceutiske præparater (212000)
Miljøregulering
1 lokation(er)PHARMADAN A/S
Sognevejen 92, 9620 Aalestrup
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Virksomheder for aftapning eller pakning af kemikalier eller produkter bortset fra bekæmpelsesmidler.
Tilsyn: Vesthimmerlands Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: H&P Rørvig Holding A/S (CVR 27510434)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver helsekostindustrien, eksportere, kosmetiske.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.