Pilegaards Tømrerfirma ApS
CVR 39 63 47 16 · Ejby · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Pilegaards Tømrerfirma ApS har CVR-nummer 39634716. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Drejerbakken 2, 5592 Ejby. Stiftet: 12. juni 2018. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 664.702 kr., årets resultat 41.665 kr., egenkapital 132.358 kr., aktiver i alt 320.392 kr. Soliditetsgraden på 41,3 % er højere end hos 54 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 41.665 kr. er lavere end hos 52 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 19 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Pilegaards Tømrerfirma ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Drejerbakken 2, 5592 Ejby
- Kommune
- MIDDELFART
- Antal ansatte
- 1
- Stiftet
- 12 Jun 2018
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- tømrerfirma
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2018-06-12
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39634716 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Drejerbakken 2, 5592 Ejby
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
31,5%
▼ 19,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,64
▲ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
41,3%
▲ 2,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-9,3%
▼ 9,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 664.702 | 560.774 | 487.674 | 626.850 | 530.098 |
| Resultat før skat | 53.554 | 46.183 | -53.922 | 47.369 | 165.045 |
| Årets resultat | 41.665 | 45.934 | -52.566 | 36.947 | 128.717 |
| Egenkapital | 132.358 | 90.693 | 44.759 | 97.325 | 185.378 |
| Aktiver i alt | 320.392 | 234.337 | 242.327 | 288.623 | 422.177 |
| Omsætningsaktiver | 301.359 | 194.541 | 181.768 | — | — |
| Kortfristet gæld | 183.847 | 142.115 | 193.880 | 186.254 | 231.470 |
| Gæld i alt | 183.847 | 142.115 | 193.880 | 186.254 | 231.470 |
| Soliditetsgrad | 41.3% | 38.7% | 18.5% | 33.7% | 43.9% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Pilegaards Holding ApS Siden 12 Jun 2018100% Ejer
Ledelse
1-
Kent Pilegaard Siden 12 Jun 2018Direktør
Produktionsenheder
1Pilegaards Tømrerfirma ApS
P-nr. 1023690833
Drejerbakken 2, 5592 Ejby
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Pilegaards Holding ApS (CVR 39632233)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver tømrerfirma.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.