PL OVERFLADEBEHANDLING ApS
CVR 28 14 82 40 · Randers NØ · Forarbejdning og færdigbearbejdning af træ · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
PL OVERFLADEBEHANDLING ApS har CVR-nummer 28148240. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Forarbejdning og færdigbearbejdning af træ (branchekode 161200). Adresse: Nedre Vej 104, 8930 Randers NØ. Stiftet: 13. oktober 2004. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 476.195 kr., årets resultat -28.395 kr., egenkapital 775.877 kr., aktiver i alt 1.417.079 kr. Soliditetsgraden på 54,8 % er højere end hos 58 % af de 12 virksomheder i branchen «Forarbejdning og færdigbearbejdning af træ», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -28.395 kr. er lavere end hos 58 % af de 12 virksomheder i branchen «Forarbejdning og færdigbearbejdning af træ», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 6 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som PL OVERFLADEBEHANDLING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Forarbejdning og færdigbearbejdning af træ (161200)
- Adresse
- Nedre Vej 104, 8930 Randers NØ
- Kommune
- RANDERS
- Antal ansatte
-
1
2011 2018
- Stiftet
- 13 Oct 2004
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- handel og håndværk
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af én direktør alene.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2015-04-30
- Momsnr. (EU VIES)
- DK28148240 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Nedre Vej 104, 8930 Randers NØ
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Gættet domæne: pl-overfladebehandling.dk Hjemmeside https://pl-overfladebehandling.dk
Fundet automatisk og bekræftet ved, at virksomhedens CVR-nummer optræder på siden (22. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-3,7%
▼ 11,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,01
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
54,8%
▼ 1,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-146,1%
▼ 146,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
12 virksomheder i «Forarbejdning og færdigbearbejdning af træ»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 476.195 | 504.528 | 639.911 | 676.872 | 888.891 |
| Resultat før skat | -36.650 | 79.903 | 199.015 | -34.194 | 159.210 |
| Årets resultat | -28.395 | 61.625 | 155.331 | -27.713 | 131.235 |
| Egenkapital | 775.877 | 804.272 | 742.648 | 587.316 | 672.228 |
| Aktiver i alt | 1.417.079 | 1.421.266 | 904.727 | 1.306.976 | 1.486.066 |
| Omsætningsaktiver | 1.285.799 | 1.237.829 | 683.676 | 973.445 | 1.011.698 |
| Kortfristet gæld | 641.202 | 610.937 | 158.079 | 719.660 | 813.838 |
| Gæld i alt | 641.202 | 610.937 | 158.079 | 719.660 | 813.838 |
| Soliditetsgrad | 54.8% | 56.6% | 82.1% | 44.9% | 45.2% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Per Laursen Siden 13 Oct 2004100% Ejer
Ledelse
1-
Per Laursen Siden 13 Oct 2004Direktør
Produktionsenheder
1PL OVERFLADEBEHANDLING ApS
P-nr. 1010905466
Nedre Vej 104, 8930 Randers NØ
Forarbejdning og færdigbearbejdning af træ (161200)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 70.923 DKK | 15.598 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 136.884 DKK | 30.096 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -14.388 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 146.582 DKK | 32.230 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 403.837 DKK | 88.836 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: PL OVERFLADEBEHANDLING ApS (CVR 28148240)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver færdigbearbejdning, forarbejdning, træ.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.