Platform24 ApS
CVR 42 53 74 62 · Herlev · Anden udgivelse af software · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Platform24 ApS har CVR-nummer 42537462. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Anden udgivelse af software (branchekode 582900). Adresse: Hørkær 12A, 1., 2730 Herlev. Stiftet: 1. juli 2021. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 766.790 kr., årets resultat 43.615 kr., egenkapital 549.253 kr., aktiver i alt 1.133.023 kr. Soliditetsgraden på 48,5 % er højere end hos 57 % af de 1.326 virksomheder i branchen «Anden udgivelse af software», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 43.615 kr. er højere end hos 68 % af de 1.326 virksomheder i branchen «Anden udgivelse af software», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 41 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Platform24 ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Anden udgivelse af software (582900)
- Adresse
- Hørkær 12A, 1., 2730 Herlev
- Kommune
- HERLEV
- Antal ansatte
- 1
- Stiftet
- 1 Jul 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- salg og marketing af softwaresystemer inden for sundhedssektoren
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-09-06
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42537462 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Hørkær 12A, 1., 2730 Herlev
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
7,9%
▼ 25,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,92
▲ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
48,5%
▲ 7,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-74,3%
▼ 74,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1326 virksomheder i «Anden udgivelse af software»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 766.790 | 1.293.321 | 1.299.554 | 2.405.685 |
| Resultat før skat | 31.498 | 220.379 | 79.093 | 297.279 |
| Årets resultat | 43.615 | 169.501 | 64.259 | 231.877 |
| Egenkapital | 549.253 | 505.637 | 336.136 | 271.877 |
| Aktiver i alt | 1.133.023 | 1.220.012 | 1.121.356 | 1.107.328 |
| Omsætningsaktiver | 1.123.023 | 1.141.623 | 1.038.301 | 1.019.607 |
| Kortfristet gæld | 583.770 | 714.375 | 785.220 | 835.451 |
| Gæld i alt | 583.770 | 714.375 | 785.220 | 835.451 |
| Soliditetsgrad | 48.5% | 41.4% | 30% | 24.6% |
| Ansatte (gns.) | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Platform 24 Healthcare AB Siden 6 Sep 2021100% Ejer
Ledelse
2-
Eva Charlotte Sköldemyr Siden 25 Jan 2024Bestyrelsesmedlem
-
Lars Daniel Lillienau Siden 6 Sep 2021Direktør
Produktionsenheder
1Platform24 ApS
P-nr. 1027362873
Hørkær 12A, 1., 2730 Herlev
Anden udgivelse af software (582900)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Invifed DK ApS (CVR 39595877)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver softwaresystemer, sundhedssektoren, marketing.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.