PLR PRODUCTION ApS
CVR 21 76 49 06 · Nordborg · Maskinforarbejdning af metal · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
PLR PRODUCTION ApS har CVR-nummer 21764906. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Maskinforarbejdning af metal (branchekode 255300). Adresse: Bærensmøllevej 4, 6430 Nordborg. Stiftet: 14. juni 1999. Status: aktiv. Antal ansatte: 10. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 8.704.444 kr., årets resultat 669.102 kr., egenkapital 3.879.263 kr., aktiver i alt 17.042.032 kr. Soliditetsgraden på 22,8 % er lavere end hos 81 % af de 607 virksomheder i branchen «Maskinforarbejdning af metal», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 669.102 kr. er højere end hos 69 % af de 607 virksomheder i branchen «Maskinforarbejdning af metal», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 23 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som PLR PRODUCTION ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Maskinforarbejdning af metal (255300)
- Adresse
- Bærensmøllevej 4, 6430 Nordborg
- Kommune
- SØNDERBORG
- Antal ansatte
-
10
1999 2018
- Telefon
- 74451122
- info@plr-production.dk
- Stiftet
- 14 Jun 1999
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- produktionsvirksomhed, konsulentvirksomhed samt handel
- Tegningsregel
- Selskabet forpligtes ved aftaler, som indgås på selskabets vegne af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2018-09-17
- Momsnr. (EU VIES)
- DK21764906 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Bærensmøllevej 4, 6430 Nordborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
17,2%
▲ 43,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,97
▲ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
22,8%
▲ 6,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
179,5%
▲ 179,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
607 virksomheder i «Maskinforarbejdning af metal»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 8.704.444 | 7.105.069 | 9.398.122 | 9.390.896 | 10.519.908 |
| Resultat før skat | 858.442 | -1.079.182 | 568.712 | 1.544.913 | 2.658.182 |
| Årets resultat | 669.102 | -841.841 | 443.730 | 1.204.803 | 2.073.394 |
| Egenkapital | 3.879.263 | 3.210.161 | 4.052.002 | 3.608.272 | 3.903.469 |
| Aktiver i alt | 17.042.032 | 20.180.785 | 18.512.098 | 23.321.915 | 15.285.166 |
| Omsætningsaktiver | 5.530.520 | 5.465.988 | 6.324.678 | 9.748.319 | 6.676.085 |
| Kortfristet gæld | 5.691.862 | 7.110.899 | 7.239.279 | 10.255.107 | 5.601.128 |
| Gæld i alt | 12.845.769 | 16.647.010 | 13.899.141 | 19.222.393 | 11.081.441 |
| Soliditetsgrad | 22.8% | 15.9% | 21.9% | 15.5% | 25.5% |
| Ansatte (gns.) | 9 | 9 | 12 | 15 | 15 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
MAKS Holding ApS Siden 1 Dec 2017100% Ejer
Ledelse
1-
Morten Husum Siden 1 Dec 2017Direktør
Produktionsenheder
1PLR PRODUCTION ApS
P-nr. 1005185003
Bærensmøllevej 4, 6430 Nordborg
Maskinforarbejdning af metal (255300)
👥 12 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)PLR PRODUCTION ApS
Bærensmøllevej 4, 6430 Nordborg
Godkendelsespligtig (bilag 2)
A 205 Eksisterende virksomheder, der foretager forarbejdning af jern, stål eller metaller med et hertil indrettet produktionsareal på 1.000 m2 eller derover, som allerede har en Miljøgodkendelse, hvor retsbeskyttelsen stadig er gældende. Nye virksomheder er omfattet af Maskinværkstedsbekendtgørelsen
Tilsyn: Sønderborg Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MAKS Holding ApS (CVR 39086506)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver produktionsvirksomhed, maskinforarbejdning, metal.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.