PML Construction ApS
CVR 40 12 05 72 · Randers NV · Levering af kombinerede hjælpetjenester i forbindelse med drift af fast ejendom · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Negativ egenkapital i seneste regnskab
Kort fortalt
PML Construction ApS har CVR-nummer 40120572. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Levering af kombinerede hjælpetjenester i forbindelse med drift af fast ejendom (branchekode 811000). Adresse: Alsikevej 16, 8920 Randers NV. Stiftet: 19. december 2018. Status: aktiv. Antal ansatte: 3. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 695.149 kr., årets resultat 107.634 kr., egenkapital -378.509 kr., aktiver i alt 689.652 kr. Soliditetsgraden på -54,9 % er lavere end hos 89 % af de 1.471 virksomheder i branchen «Levering af kombinerede hjælpetjenester i forbindelse med drift af fast ejendom», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 107.634 kr. er højere end hos 70 % af de 1.471 virksomheder i branchen «Levering af kombinerede hjælpetjenester i forbindelse med drift af fast ejendom», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 33 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som PML Construction ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Levering af kombinerede hjælpetjenester i forbindelse med drift af fast ejendom (811000)
- Adresse
- Alsikevej 16, 8920 Randers NV
- Kommune
- RANDERS
- Antal ansatte
- 3
- Telefon
- 51313101
- info@pmlcon.dk
- Stiftet
- 19 Dec 2018
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- tømrer- og montagevirksomhed
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af den administrerende direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2019-09-18
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40120572 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Alsikevej 16, 8920 Randers NV
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Likviditetsgrad
0,96
▲ 0,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
-54,9%
▲ 66,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
214,3%
▲ 214,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1471 virksomheder i «Levering af kombinerede hjælpetjenester i forbindelse med drift af fast ejendom»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 695.149 | 523.902 | 781.724 | 139.037 | 666.008 |
| Resultat før skat | 113.237 | -95.965 | 160.399 | -545.204 | -228.004 |
| Årets resultat | 107.634 | -94.161 | 231.589 | -507.525 | -228.004 |
| Egenkapital | -378.509 | -486.143 | -391.982 | -723.101 | -215.576 |
| Aktiver i alt | 689.652 | 401.736 | 397.759 | 430.123 | 2.803.848 |
| Omsætningsaktiver | 636.929 | 338.460 | 290.899 | 291.597 | 2.616.489 |
| Kortfristet gæld | 665.769 | 644.556 | 789.741 | 1.153.224 | 3.019.424 |
| Gæld i alt | 1.068.161 | 887.879 | 789.741 | 1.153.224 | 3.019.424 |
| Soliditetsgrad | -54.9% | -121% | -98.5% | -168.1% | -7.7% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
PML Services Holding ApS Siden 2 Jan 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Peter Møller Lassen Siden 19 Dec 2018Adm. dir.
Produktionsenheder
1PML Construction ApS
P-nr. 1024245507
Alsikevej 16, 8920 Randers NV
Levering af kombinerede hjælpetjenester i forbindelse med drift af fast ejendom (811000)
👥 3 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: LORENTZEN & NIELSEN ApS (CVR 18633396)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver montagevirksomhed, hjælpetjenester, kombinerede.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.