Pogager Agro ApS
CVR 41 17 34 75 · Vildbjerg · Avl af malkekvæg · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Pogager Agro ApS har CVR-nummer 41173475. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Avl af malkekvæg (branchekode 014100). Adresse: Røddinglundvej 3, 7480 Vildbjerg. Stiftet: 18. februar 2020. Status: aktiv. Antal ansatte: 25. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): egenkapital 22.377.288 kr., aktiver i alt 155.049.222 kr. Soliditetsgraden på 14,4 % er lavere end hos 87 % af de 183 virksomheder i branchen «Avl af malkekvæg», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Pogager Agro ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Avl af malkekvæg (014100)
- Adresse
- Røddinglundvej 3, 7480 Vildbjerg
- Kommune
- HERNING
- Antal ansatte
- 25
- Stiftet
- 18 Feb 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje at drive landbrug
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør eller af den samlede bestyrelse i forening
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2020-03-16
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41173475 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 984500BAFES56A89FF49
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Røddinglundvej 3, 7480 Vildbjerg
📍 Hovedadresse · 🏭 4 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Likviditetsgrad
1,75
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
14,4%
Egenkapital i % af aktiver
Sammenligning med branchen
183 virksomheder i «Avl af malkekvæg»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | — | 16.613.328 | 10.655.711 | 13.712.351 | 9.248.006 |
| Resultat før skat | — | 5.926.151 | 499.283 | 4.261.022 | 2.000.477 |
| Årets resultat | — | 4.654.251 | 349.283 | 3.464.222 | 1.894.977 |
| Egenkapital | 22.377.288 | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 155.049.222 | — | — | — | — |
| Omsætningsaktiver | 14.096.285 | — | — | — | — |
| Kortfristet gæld | 8.058.171 | — | — | — | — |
| Gæld i alt | 127.980.934 | — | — | — | — |
| Soliditetsgrad | 14.4% | — | — | — | — |
| Ansatte (gns.) | — | 15 | 14 | 12 | 11 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
Røddinglund Holding ApS Siden 1 Jul 202550% Ejer
-
Magnus Nickelsen Holding ApS Siden 1 Jul 202520% Ejer
-
A.B. Bojsen Holding ApS Siden 1 Jul 202520% Ejer
Ledelse
6-
Torben Bang Siden 18 Feb 2020Bestyrelsesmedlem
-
Sejer Pedersen Siden 18 Feb 2020Bestyrelsesmedlem
-
Peder Riis Nickelsen Siden 18 Feb 2020Direktør
-
Peder Riis Nickelsen Siden 18 Feb 2020Bestyrelsesmedlem
-
Magnus Slumstrup Nickelsen Siden 15 Nov 2024Bestyrelsesmedlem
-
Anders Bull Bojsen Siden 15 Nov 2024Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
4Pogager Agro ApS
P-nr. 1025570398
Røddinglundvej 3, 7480 Vildbjerg
Avl af malkekvæg (014100)
👥 2 ansatte
Pogager
P-nr. 1029511248
Pogagervej 8, 7550 Sørvad
Avl af malkekvæg (014100)
👥 21 ansatte
Stensholm
P-nr. 1029598068
Pogagervej 18, 7480 Vildbjerg
Avl af malkekvæg (014100)
Buskbjerg
P-nr. 1031389468
Holtevej 20, 7490 Aulum
Avl af malkekvæg (014100)
👥 2 ansatte
Miljøregulering
3 lokation(er)Pogager Agro
Pogagervej 8, 7550 Sørvad
Husdyrbrug
§ 16 a - Husdyrbrug, som er godkendt efter husdyrbrugloven jf. LBK nr. 256 af 21.03.2017 med en ammoniakemission E: E > 3.500 kg NH3-N pr. år - ikke IED (kategori 1b)
Tilsyn: Herning Kommune
Pogager Agro ApS
Holtevej 20, 7490 Aulum
Husdyrbrug
§ 16 b - Husdyrbrug med en tilladelse efter husdyrbrugloven jf. LBK nr. 256 af 21.03.2017 med en ammoniakemission E i intervallet: 750 kg NH3-N pr. år < E ≤ 3.500 kg NH3-N pr. år - ikke IED, men omfattet af BAT (kategori 1b)
Tilsyn: Herning Kommune
Pogager Agro ApS
Pogagervej 18, 7480 Vildbjerg
Husdyrbrug
§ 16 b - Husdyrbrug med en tilladelse efter husdyrbrugloven jf. LBK nr. 256 af 21.03.2017 med en ammoniakemission E i intervallet: 750 kg NH3-N pr. år < E ≤ 3.500 kg NH3-N pr. år - ikke IED, men omfattet af BAT (kategori 1b)
Tilsyn: Herning Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Røddinglund Holding ApS (CVR 41172479)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver landbrug, malkekvæg, avl.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.