POUL-ERIK HEYN & SØNNER A/S
CVR 31 59 38 83 · Kokkedal · Murerarbejde · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
POUL-ERIK HEYN & SØNNER A/S har CVR-nummer 31593883. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Murerarbejde (branchekode 439100). Adresse: Gunderødvej 3, 2980 Kokkedal. Stiftet: 27. juni 2008. Status: aktiv. Antal ansatte: 9. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 6.421.494 kr., årets resultat 1.346.396 kr., egenkapital 4.931.769 kr., aktiver i alt 9.653.452 kr. Soliditetsgraden på 51,1 % er højere end hos 64 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.346.396 kr. er højere end hos 95 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 19 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som POUL-ERIK HEYN & SØNNER A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Murerarbejde (439100)
- Adresse
- Gunderødvej 3, 2980 Kokkedal
- Kommune
- FREDENSBORG
- Antal ansatte
-
9
2008 2018
- Stiftet
- 27 Jun 2008
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- udførsel af entrepriser henhørende under murerfaget og dermed beslægtede virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af to medlemmer fra bestyrelsen i forening eller af en direktør og et bestyrelsesmedlem i forening.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2008-06-27
- Momsnr. (EU VIES)
- DK31593883 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 894500VGGKSWFPZ7G230
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Gunderødvej 3, 2980 Kokkedal
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
27,3%
▼ 24,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,00
▼ 0,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
51,1%
▼ 10,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-53,7%
▼ 53,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2206 virksomheder i «Murerarbejde»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 6.421.494 | 7.951.198 | 2.927.444 | 3.637.619 | 3.170.031 |
| Resultat før skat | 1.779.773 | 3.751.949 | -130.326 | 603.058 | 348.824 |
| Årets resultat | 1.346.396 | 2.908.819 | -148.882 | 469.856 | 250.940 |
| Egenkapital | 4.931.769 | 5.585.373 | 2.676.554 | 3.825.436 | 3.555.580 |
| Aktiver i alt | 9.653.452 | 9.017.829 | 5.685.059 | 5.947.756 | 5.342.798 |
| Omsætningsaktiver | 9.463.829 | 8.690.641 | 5.607.039 | 5.832.074 | 5.145.929 |
| Kortfristet gæld | 4.721.683 | 3.432.456 | 3.008.505 | 2.122.320 | 1.787.218 |
| Gæld i alt | 4.721.683 | 3.432.456 | 3.008.505 | 2.122.320 | 1.787.218 |
| Soliditetsgrad | 51.1% | 61.9% | 47.1% | 64.3% | 66.5% |
| Ansatte (gns.) | 10 | 9 | 7 | 6 | 7 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
C.B. Heyn Holding ApS Siden 15 Jan 202050% Ejer
-
J.B. Heyn Holding ApS Siden 15 Jan 202050% Ejer
Ledelse
4-
Carsten Bech Heyn Siden 27 Jun 2008Bestyrelsesmedlem
-
Johnny Bech Heyn Siden 27 Jun 2008Bestyrelsesmedlem
-
Johnny Bech Heyn Siden 27 Jun 2008Direktør
-
Henrik Ingolf Thomsen Siden 8 Jan 2024Formand
Produktionsenheder
1POUL-ERIK HEYN & SØNNER A/S
P-nr. 1014560889
Gunderødvej 3, 2980 Kokkedal
Murerarbejde (439100)
👥 8 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 3.769.761 DKK | 829.334 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -51.154 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 634.356 DKK | 139.546 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 415.416 DKK | 91.388 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 1.463.940 DKK | 322.058 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: POUL-ERIK HEYN & SØNNER A/S (CVR 31593883)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver henhørende, murerfaget, entrepriser.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.