POUL RASMUSSEN A/S
CVR 68 32 31 18 · Otterup · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
POUL RASMUSSEN A/S har CVR-nummer 68323118. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Hjorslevvej 23, 5450 Otterup. Stiftet: 6. maj 1982. Status: aktiv. Antal ansatte: 33. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste 20.193.221 kr., årets resultat 1.313.587 kr., egenkapital 6.625.330 kr., aktiver i alt 15.475.971 kr. Soliditetsgraden på 42,8 % er højere end hos 56 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.313.587 kr. er højere end hos 94 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten var næsten uændret fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som POUL RASMUSSEN A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Hjorslevvej 23, 5450 Otterup
- Kommune
- NORDFYNS
- Antal ansatte
-
33
1997 2018
- Telefon
- 64825488
- info@prbyggeri.dk
- Stiftet
- 6 May 1982
- Selskabskapital
- 1.000.000 DKK
- Formål
- handel, industri og hånd- værk, samt tømrer- og entreprenørvirksomhed og anden dermed i forebindelse stående virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene, af 2 medlemmer af bestyrelsen i forening eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2022-02-09
- Binavne
- PR BOLIGRENOVERING A/S PR ERHVERVSBYGGERI A/S
- Momsnr. (EU VIES)
- DK68323118 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Hjorslevvej 23, 5450 Otterup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
19,8%
▼ 1,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,56
▼ 0,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
42,8%
▼ 9,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-16,0%
▼ 16,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 20.193.221 | 20.372.678 | 20.839.522 | 24.022.965 | 21.152.268 |
| Resultat før skat | 1.686.621 | 2.007.368 | 3.668.497 | 5.776.825 | -2.266.943 |
| Årets resultat | 1.313.587 | 1.563.118 | 2.860.599 | 4.540.303 | -1.768.636 |
| Egenkapital | 6.625.330 | 7.311.743 | 8.748.625 | 8.088.026 | 3.547.723 |
| Aktiver i alt | 15.475.971 | 13.864.775 | 23.020.932 | 21.483.838 | 13.608.853 |
| Omsætningsaktiver | 12.458.107 | 10.869.942 | 20.079.627 | 18.100.334 | 11.435.528 |
| Kortfristet gæld | 7.987.218 | 5.527.425 | 12.743.782 | 11.156.024 | 8.628.965 |
| Gæld i alt | 7.987.218 | 5.796.147 | 13.290.882 | 12.224.299 | 9.212.192 |
| Soliditetsgrad | 42.8% | 52.7% | 38% | 37.6% | 26.1% |
| Ansatte (gns.) | 39 | 39 | 37 | 41 | 50 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
J. RASMUSSEN HOLDING ApS Siden 18 Dec 201550% Ejer
-
M. RASMUSSEN HOLDING ApS Siden 31 Aug 202250% Ejer
Ledelse
4-
Martin Rene Rasmussen Siden 29 Sep 2009Bestyrelsesmedlem
-
Jimmy Steen Rasmussen Siden 9 Feb 2022Bestyrelsesmedlem
-
Jimmy Steen Rasmussen Siden 2 Mar 2009Direktør
-
Michael Nørregaard Wilkens Siden 9 Feb 2022Formand
Produktionsenheder
1POUL RASMUSSEN A/S
P-nr. 1002270441
Hjorslevvej 23, 5450 Otterup
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
👥 34 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)Poul Rasmussen A/S
Hjorslevvej 23, 5450 Otterup
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Savværker med kapacitet for produktion af råtræ på mindre end 50.000 m3 fast masse pr. år af nåletræ eller mindre end 10.000 m3 fast masse pr. år af løvtræ eller med en samlet kapacitet for produktion af mindre end 50.000 m3 fast masse af nåle- og løvtræ pr. år. Møbelfabrikker og maskinsnedkerier. Bygningssnedkerier med et nettoproduktionsareal på mere end 200 m2.
Tilsyn: Nordfyns Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 3.494.594 DKK | 768.790 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 4.536.324 DKK | 997.986 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 425.972 DKK | 93.698 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: POUL RASMUSSEN A/S (CVR 68323118)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- JYSK SKOVTEKNIK. HOBRO ApS Aarhus C
- RM HOLDING ÅRHUS ApS Vejle
- ENGELSTED PETERSEN STATSAUT. REVISIONSANPARTSSELSKAB Næstved
- Crossing Circles ApS Svendborg
- Fonden Martinus Åndsvidenskabelige Institut Frederiksberg
- DANSKE VAERKTOEJ ApS Gilleleje
- Denys NV Denmark, filial af Denys NV, Belgien København K
- STIG BINDNER VÆRKTØJSMASKINER ApS Hvidovre
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver forebindelse, værk, hånd.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.