Power Holding Støvring A/S
CVR 38 59 30 56 · Aalborg · Finansielle holdingselskaber · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Power Holding Støvring A/S har CVR-nummer 38593056. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Finansielle holdingselskaber (branchekode 642110). Adresse: Østre Havnepromenade 26, 2. tv, 9000 Aalborg. Stiftet: 25. april 2017. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): årets resultat 10.836.151 kr., egenkapital 34.043.513 kr., aktiver i alt 39.067.528 kr. Soliditetsgraden på 87,1 % er lavere end hos 58 % af de 5.779 virksomheder i branchen «Finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 10.836.151 kr. er højere end hos 97 % af de 5.779 virksomheder i branchen «Finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Power Holding Støvring A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Finansielle holdingselskaber (642110)
- Adresse
- Østre Havnepromenade 26, 2. tv, 9000 Aalborg
- Kommune
- AALBORG
- Stiftet
- 25 Apr 2017
- Selskabskapital
- 2.000.000 DKK
- Formål
- holdingvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede bestyrelse eller af en direktør i forening med et bestyrelsesmedlem.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2026-04-29
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38593056 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 984500B3A726F90B9174
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Østre Havnepromenade 26, 2. tv, 9000 Aalborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
31,8%
▲ 17,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,03
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
87,1%
▲ 12,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
232,9%
▲ 232,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
5779 virksomheder i «Finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 10.763.728 | 3.129.963 | -2.957.168 | 5.521.763 | 9.437.449 |
| Årets resultat | 10.836.151 | 3.255.371 | -2.789.034 | 5.624.681 | 9.493.653 |
| Egenkapital | 34.043.513 | 23.207.362 | 19.951.991 | 22.741.025 | 30.731.917 |
| Aktiver i alt | 39.067.528 | 30.927.591 | 30.970.317 | 39.153.748 | 39.050.830 |
| Omsætningsaktiver | 74.606 | 127.591 | 170.317 | — | — |
| Kortfristet gæld | 2.720.194 | 2.783.133 | 3.295.334 | 2.998.472 | 3.121.376 |
| Gæld i alt | 5.024.015 | 7.720.229 | 11.018.326 | 16.412.723 | 8.318.913 |
| Soliditetsgrad | 87.1% | 75% | 64.4% | 58.1% | 78.7% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
VÆKST-INVEST NORDJYLLAND A/S Siden 12 Nov 201950% Ejer
-
CPLUZ A/S Siden 15 Apr 202415% Ejer
-
Tretommer Invest ApS Siden 15 Apr 202415% Ejer
Ledelse
4-
Peter Børresen Siden 25 Apr 2017Bestyrelsesmedlem
-
Søren Mølgaard Kristensen Siden 20 May 2019Formand
-
Martin Normann Møller Siden 13 Apr 2018Direktør
-
Martin Normann Møller Siden 20 May 2019Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1Power Holding Støvring A/S
P-nr. 1022388343
Østre Havnepromenade 26, 2. tv, 9000 Aalborg
Finansielle holdingselskaber (642110)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: VÆKST-INVEST NORDJYLLAND A/S (CVR 31190770)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver holdingvirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.