PP TECHNIQ A/S
CVR 27 38 70 71 · Vojens · Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
PP TECHNIQ A/S har CVR-nummer 27387071. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf (branchekode 251100). Adresse: Aage Grams Vej 1, 6500 Vojens. Stiftet: 9. oktober 2003. Status: aktiv. Antal ansatte: 37. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 5.525.329 kr., årets resultat -38.448.469 kr., egenkapital 42.516.528 kr., aktiver i alt 51.410.352 kr. Soliditetsgraden på 82,7 % er højere end hos 94 % af de 421 virksomheder i branchen «Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -38.448.469 kr. er lavere end hos 100 % af de 421 virksomheder i branchen «Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 26 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som PP TECHNIQ A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf (251100)
- Adresse
- Aage Grams Vej 1, 6500 Vojens
- Kommune
- HADERSLEV
- Antal ansatte
-
37
2003 2018
- Stiftet
- 9 Oct 2003
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- udvikling, fremstilling og afsætning af serviceudstyr til vindmøller
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren i forening med et bestyrelsesmedlem eller af to bestyrelsesmedlemmer i forening eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2015-06-15
- Momsnr. (EU VIES)
- DK27387071 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Aage Grams Vej 1, 6500 Vojens
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-90,4%
▲ 53,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
4,99
▲ 2,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
82,7%
▲ 5,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
41,7%
▲ 41,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
421 virksomheder i «Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 5.525.329 | 4.383.761 | -1.446.240 | 6.310.159 | 1.423.722 |
| Resultat før skat | -40.102.599 | -66.916.724 | -29.160.012 | -16.526.604 | -16.507.550 |
| Årets resultat | -38.448.469 | -65.994.317 | -28.734.890 | -15.913.738 | -14.696.005 |
| Egenkapital | 42.516.528 | 45.964.997 | 31.959.314 | 30.694.204 | 26.607.942 |
| Aktiver i alt | 51.410.352 | 59.247.654 | 95.597.501 | 93.078.757 | 90.571.795 |
| Omsætningsaktiver | 44.379.673 | 28.507.388 | 18.820.240 | 15.708.260 | 7.920.985 |
| Kortfristet gæld | 8.893.824 | 13.282.657 | 63.638.187 | 62.384.553 | 63.963.853 |
| Gæld i alt | 8.893.824 | 13.282.657 | 63.638.187 | 62.384.553 | 63.963.853 |
| Soliditetsgrad | 82.7% | 77.6% | 33.4% | 33% | 29.4% |
| Ansatte (gns.) | 28 | 22 | 19 | 16 | 10 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
PP ENERGY ApS Siden 23 Oct 2003100% Ejer
Ledelse
5-
Peter Johan Mads Clausen Siden 4 Nov 2013Bestyrelsesmedlem
-
Steen Valentin Lund Siden 1 Jul 2025Adm. dir.
-
Jesper Juhl Siden 1 Jul 2025Bestyrelsesmedlem
-
Bent Kristensen Siden 4 Nov 2013Formand
-
Jan Chresten Rantzau von Backhaus Siden 7 Mar 2012Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1PP TECHNIQ A/S
P-nr. 1010148681
Aage Grams Vej 1, 6500 Vojens
Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf (251100)
👥 37 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: PMC Sønderborg ApS (CVR 44818175)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver serviceudstyr, afsætning, vindmøller.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.