PPilgaard, Auto & Lakcenter ApS
CVR 36 88 99 50 · Snedsted · Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
PPilgaard, Auto & Lakcenter ApS har CVR-nummer 36889950. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. (branchekode 953190). Adresse: Tøvlingvej 1, 7752 Snedsted. Stiftet: 11. maj 2015. Status: aktiv. Antal ansatte: 12. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 5.435.275 kr., årets resultat 598.768 kr., egenkapital 3.372.228 kr., aktiver i alt 5.843.682 kr. Soliditetsgraden på 57,7 % er højere end hos 67 % af de 1.939 virksomheder i branchen «Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 598.768 kr. er højere end hos 81 % af de 1.939 virksomheder i branchen «Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 29 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som PPilgaard, Auto & Lakcenter ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. (953190)
- Adresse
- Tøvlingvej 1, 7752 Snedsted
- Kommune
- THISTED
- Antal ansatte
-
12
2015 2018
- Stiftet
- 11 May 2015
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- reparation og salg af biler samt autolakering
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af en direktør alene.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2017-06-14
- Sekundære brancher
- Reparation og lakering af karosseri samt undervognsbehandling (953120)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK36889950 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Tøvlingvej 1, 7752 Snedsted
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
17,8%
▲ 12,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,03
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
57,7%
▲ 1,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
276,9%
▲ 276,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1939 virksomheder i «Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 5.435.275 | 4.215.329 | 4.580.246 | 4.039.585 | 5.063.805 |
| Resultat før skat | 768.509 | 206.944 | 1.268.189 | 369.335 | 864.235 |
| Årets resultat | 598.768 | 158.884 | 985.444 | 255.764 | 672.575 |
| Egenkapital | 3.372.228 | 2.773.460 | 2.614.576 | 1.629.132 | 1.373.369 |
| Aktiver i alt | 5.843.682 | 4.974.078 | 4.813.255 | 3.825.173 | 5.828.222 |
| Omsætningsaktiver | 4.805.862 | 4.382.631 | 4.476.458 | 3.520.913 | 3.659.091 |
| Kortfristet gæld | 2.365.352 | 2.035.004 | 2.198.679 | 2.196.041 | 2.630.764 |
| Gæld i alt | 2.456.728 | 2.200.618 | 2.198.679 | 2.196.041 | 4.454.853 |
| Soliditetsgrad | 57.7% | 55.8% | 54.3% | 42.6% | 23.6% |
| Ansatte (gns.) | 10 | 8 | 9 | 9 | 12 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
PPilgaard Holding ApS Siden 11 May 2015100% Ejer
Ledelse
1-
Poul Pilgaard Siden 11 May 2015Direktør
Produktionsenheder
1PPilgaard, Auto & Lakcenter ApS
P-nr. 1020389148
Tøvlingvej 1, 7752 Snedsted
Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. (953190)
👥 12 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)PPilgaard, Auto & Lakcenter ApS
Tøvlingvej 1, 7752 Snedsted
Autoværksted
Autoværksteder er anlæg og aktiviteter for service, reparation, vask og overfladebehandling og autolakering af motorkøretøjer, der er omfattet af bekendtgørelse om miljøkrav i forbindelse med etablering og drift af autoværksteder m.v.
Tilsyn: Thisted Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: PPilgaard Holding ApS (CVR 36737670)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver autolakering, karosseri, undervognsbehandling.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.