PPJ Holding ApS
CVR 38 14 07 87 · Højbjerg · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
PPJ Holding ApS har CVR-nummer 38140787. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Holmevej 138, 8270 Højbjerg. Stiftet: 28. oktober 2016. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -66.831 kr., årets resultat -82.179 kr., egenkapital 858.357 kr., aktiver i alt 1.024.603 kr. Soliditetsgraden på 83,8 % er lavere end hos 56 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -82.179 kr. er lavere end hos 87 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som PPJ Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Holmevej 138, 8270 Højbjerg
- Kommune
- AARHUS
- p@plejdrupp.dk
- Stiftet
- 28 Oct 2016
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- besiddelse af aktier og / eller anparter i helt eller delvist ejede datterselskaber, samt enhver aktivitet der står i forbindelse hermed
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2016-10-28
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38140787 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Holmevej 138, 8270 Højbjerg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-9,6%
▼ 10,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,90
▼ 34,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
83,8%
▼ 15,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-1.024,4%
▼ 1.024,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -66.831 | -7.766 | -9.675 | -13.187 | -8.355 |
| Resultat før skat | -81.179 | 8.890 | 10.557 | 15.787 | 100.761 |
| Årets resultat | -82.179 | 8.890 | 10.557 | 17.771 | 101.462 |
| Egenkapital | 858.357 | 1.076.873 | 1.067.983 | 1.175.226 | 1.271.855 |
| Aktiver i alt | 1.024.603 | 1.080.873 | 1.201.050 | 1.256.503 | 1.444.745 |
| Omsætningsaktiver | 148.966 | 142.405 | 279.856 | 149.712 | 164.687 |
| Kortfristet gæld | 166.246 | 4.000 | 133.067 | 81.277 | 172.890 |
| Gæld i alt | 1.024.603 | 4.000 | 133.067 | 81.277 | 172.890 |
| Soliditetsgrad | 83.8% | 99.6% | 88.9% | 93.5% | 88% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Peter Plejdrup Munk Siden 28 Oct 2016100% Ejer
Ledelse
1-
Peter Plejdrup Munk Siden 17 Sep 2026Direktør
Produktionsenheder
1PPJ Holding ApS
P-nr. 1021878266
Holmevej 138, 8270 Højbjerg
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 55.903 DKK | 12.298 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 47.310 DKK | 10.406 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 60.421 DKK | 13.288 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 170.105 DKK | 37.422 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 93.854 DKK | 20.636 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: PPJ Holding ApS (CVR 38140787)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringshistorik
-
Status ændret
19 Aug 2026NORMAL → UNDERTVANGSOPLØSNING
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver ejede, besiddelse, aktivitet.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.