PPLA HOLDING ApS
CVR 33 96 10 73 · Hasselager · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
PPLA HOLDING ApS har CVR-nummer 33961073. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Stormosevej 39, 8361 Hasselager. Stiftet: 26. september 2011. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -5.624 kr., årets resultat 2.486.153 kr., egenkapital 46.486.005 kr., aktiver i alt 46.508.323 kr. Soliditetsgraden på 100,0 % er højere end hos 92 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 2.486.153 kr. er højere end hos 90 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som PPLA HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Stormosevej 39, 8361 Hasselager
- Kommune
- AARHUS
- Stiftet
- 26 Sep 2011
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- investeringsvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2011-09-26
- Momsnr. (EU VIES)
- DK33961073 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Stormosevej 39, 8361 Hasselager
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
5,3%
▲ 3,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
394,07
▲ 387,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
100,0%
▲ 3,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
230,8%
▲ 230,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -5.624 | -5.625 | -4.375 | -3.125 | -3.125 |
| Resultat før skat | 2.588.893 | 861.398 | 617.496 | 325.645 | 4.371.082 |
| Årets resultat | 2.486.153 | 751.517 | 532.666 | 285.715 | 4.340.726 |
| Egenkapital | 46.486.005 | 44.116.852 | 43.819.335 | 43.847.469 | 44.059.154 |
| Aktiver i alt | 46.508.323 | 45.483.339 | 45.124.007 | 45.073.674 | 45.229.472 |
| Omsætningsaktiver | 8.794.890 | 8.910.812 | 7.581.422 | 6.320.988 | 5.237.716 |
| Kortfristet gæld | 22.318 | 1.366.487 | 1.304.672 | 1.226.205 | 1.170.318 |
| Gæld i alt | 22.318 | 1.366.487 | 1.304.672 | 1.226.205 | 1.170.318 |
| Soliditetsgrad | 100% | 97% | 97.1% | 97.3% | 97.4% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Pernille Pryssing Landstrøm Siden 26 Sep 2011100% Ejer
Ledelse
1-
Pernille Pryssing Landstrøm Siden 26 Sep 2011Direktør
Produktionsenheder
1PPLA HOLDING ApS
P-nr. 1017183261
Stormosevej 39, 8361 Hasselager
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 527.919 DKK | 116.138 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 274.144 DKK | 60.302 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -219.219 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 116.471 DKK | 25.608 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: PPLA HOLDING ApS (CVR 33961073)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.