PRC Bags ApS
CVR 43 51 63 96 · Kolding · Engroshandel med andre råvarer og halvfabrikata · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Negativ egenkapital i seneste regnskab
Kort fortalt
PRC Bags ApS har CVR-nummer 43516396. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Engroshandel med andre råvarer og halvfabrikata (branchekode 468600). Adresse: Pakhustorvet 2, 3. tv, 6000 Kolding. Stiftet: 16. september 2022. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 47.217 kr., årets resultat 21.689 kr., egenkapital -132.857 kr., aktiver i alt 426.829 kr. Soliditetsgraden på -31,1 % er lavere end hos 92 % af de 370 virksomheder i branchen «Engroshandel med andre råvarer og halvfabrikata», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 21.689 kr. er lavere end hos 65 % af de 370 virksomheder i branchen «Engroshandel med andre råvarer og halvfabrikata», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som PRC Bags ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Engroshandel med andre råvarer og halvfabrikata (468600)
- Adresse
- Pakhustorvet 2, 3. tv, 6000 Kolding
- Kommune
- KOLDING
- Stiftet
- 16 Sep 2022
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- produktion af emballage og anden dermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2022-09-16
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43516396 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- ✓ Kan modtage e-fakturaer
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Pakhustorvet 2, 3. tv, 6000 Kolding
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Likviditetsgrad
0,76
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
-31,1%
▲ 12,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
111,0%
▲ 111,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
370 virksomheder i «Engroshandel med andre råvarer og halvfabrikata»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 47.217 | -241.174 | 105.937 | 1.938 |
| Resultat før skat | 27.867 | -251.869 | 104.711 | 1.424 |
| Årets resultat | 21.689 | -196.458 | 81.653 | 259 |
| Egenkapital | -132.857 | -154.546 | 121.912 | 40.259 |
| Aktiver i alt | 426.829 | 357.439 | 235.021 | 77.742 |
| Omsætningsaktiver | 426.829 | 357.439 | 235.021 | 77.742 |
| Kortfristet gæld | 559.686 | 511.985 | 113.109 | 37.483 |
| Gæld i alt | 559.686 | 511.985 | 113.109 | 37.483 |
| Soliditetsgrad | -31.1% | -43.2% | 51.9% | 51.8% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 1 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Kjær Rasmussen Holding ApS Siden 16 Sep 2022100% Ejer
Ledelse
1-
Nina Kjær Rasmussen Siden 1 Sep 2026Direktør
Produktionsenheder
1PRC Bags ApS
P-nr. 1028580890
Pakhustorvet 2, 3. tv, 6000 Kolding
Engroshandel med andre råvarer og halvfabrikata (468600)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Kjær Rasmussen Holding ApS (CVR 21780936)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver emballage, halvfabrikata, råvarer.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.