PRIVATHOSPITALET MØN A/S
CVR 31 18 49 83 · Stege · Aktiviteter inden for hospitalsvæsen · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
PRIVATHOSPITALET MØN A/S har CVR-nummer 31184983. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Aktiviteter inden for hospitalsvæsen (branchekode 861000). Adresse: Langgade 57, 4780 Stege. Stiftet: 14. januar 2008. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 7.375.744 kr., årets resultat 5.463.525 kr., egenkapital 6.597.499 kr., aktiver i alt 8.484.570 kr. Soliditetsgraden på 77,8 % er højere end hos 74 % af de 66 virksomheder i branchen «Aktiviteter inden for hospitalsvæsen», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 5.463.525 kr. er højere end hos 94 % af de 66 virksomheder i branchen «Aktiviteter inden for hospitalsvæsen», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 30 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som PRIVATHOSPITALET MØN A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Aktiviteter inden for hospitalsvæsen (861000)
- Adresse
- Langgade 57, 4780 Stege
- Kommune
- VORDINGBORG
- Antal ansatte
-
1
2008 2017
- Stiftet
- 14 Jan 2008
- Selskabskapital
- 1.000.000 DKK
- Formål
- drift af privathospital
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen, bestyrelsesformanden eller af den samlede bestyrelse. Såfremt der er valgt flere direktører, tegnes selskabet af to direktører i forening.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2016-02-15
- Momsnr. (EU VIES)
- DK31184983 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 894500Q72UQ5631HN252
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Langgade 57, 4780 Stege
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
82,8%
▼ 5,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,29
▼ 1,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
77,8%
▲ 2,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-31,4%
▼ 31,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
66 virksomheder i «Aktiviteter inden for hospitalsvæsen»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 7.375.744 | 10.479.978 | 9.991.951 | 5.114.238 | 4.183.379 |
| Resultat før skat | 7.004.520 | 10.204.169 | 9.503.720 | 4.497.178 | 3.627.191 |
| Årets resultat | 5.463.525 | 7.959.247 | 7.412.900 | 3.507.581 | 2.828.744 |
| Egenkapital | 6.597.499 | 9.033.974 | 8.474.727 | 4.561.827 | 3.854.246 |
| Aktiver i alt | 8.484.570 | 11.947.331 | 11.092.554 | 7.582.634 | 6.501.728 |
| Omsætningsaktiver | 2.442.628 | 6.758.890 | 3.756.610 | 2.867.254 | 4.747.224 |
| Kortfristet gæld | 1.887.071 | 2.913.357 | 2.617.827 | 3.020.807 | 2.647.482 |
| Gæld i alt | 1.887.071 | 2.913.357 | 2.617.827 | 3.020.807 | 2.647.482 |
| Soliditetsgrad | 77.8% | 75.6% | 76.4% | 60.2% | 59.3% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
CURE ApS Siden 15 Nov 2015100% Ejer
Ledelse
5-
Erik Ditlev Hansen Siden 14 Jan 2008Bestyrelsesmedlem
-
Erik Ditlev Hansen Siden 11 May 2011Direktør
-
Marianne Florman Siden 26 Nov 2015Bestyrelsesmedlem
-
Liv Brunn Hansen Siden 25 Nov 2019Bestyrelsesmedlem
-
Valdemar Ditlev Florman Hansen Siden 21 Dec 2022Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1PRIVATHOSPITALET MØN A/S
P-nr. 1014132771
Langgade 57, 4780 Stege
Aktiviteter inden for hospitalsvæsen (861000)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: CURE ApS (CVR 30989422)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver privathospital, hospitalsvæsen.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.