Projectwines ApS
CVR 40 29 77 07 · Vejle · Engroshandel med vin og spiritus · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Negativ egenkapital i seneste regnskab
Kort fortalt
Projectwines ApS har CVR-nummer 40297707. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Engroshandel med vin og spiritus (branchekode 463420). Adresse: Helsingørvej 4, 7100 Vejle. Stiftet: 27. februar 2019. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -27.384 kr., årets resultat -103.610 kr., egenkapital -401.382 kr., aktiver i alt 2.973.500 kr. Soliditetsgraden på -13,5 % er lavere end hos 79 % af de 600 virksomheder i branchen «Engroshandel med vin og spiritus», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -103.610 kr. er lavere end hos 79 % af de 600 virksomheder i branchen «Engroshandel med vin og spiritus», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Projectwines ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Engroshandel med vin og spiritus (463420)
- Adresse
- Helsingørvej 4, 7100 Vejle
- Kommune
- VEJLE
- Stiftet
- 27 Feb 2019
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- handel og investering i vin samt aktiviteter, der er forbundet dermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2024-07-14
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40297707 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Helsingørvej 4, 7100 Vejle
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Likviditetsgrad
0,88
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
-13,5%
▼ 3,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
3,8%
▲ 3,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
600 virksomheder i «Engroshandel med vin og spiritus»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -27.384 | -25.882 | -19.879 | 16.220 | -5.450 |
| Resultat før skat | -110.957 | — | -97.048 | -58.133 | -66.982 |
| Årets resultat | -103.610 | -107.713 | -97.048 | -42.466 | -61.638 |
| Egenkapital | -401.382 | -297.772 | -190.059 | -93.011 | -50.545 |
| Aktiver i alt | 2.973.500 | 2.945.823 | 2.943.966 | 2.887.051 | 2.773.917 |
| Omsætningsaktiver | 2.973.500 | 2.945.823 | 2.943.966 | 2.887.051 | 2.773.917 |
| Kortfristet gæld | 3.374.882 | 3.243.595 | 3.134.025 | 2.980.062 | 2.824.462 |
| Gæld i alt | 3.374.882 | 3.243.595 | 3.134.025 | 2.980.062 | 2.824.462 |
| Soliditetsgrad | -13.5% | -10.1% | -6.5% | -3.2% | -1.8% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
PMG Investment ApS Siden 27 Feb 2019100% Ejer
Ledelse
1-
Preben Møllegaard Grundtvig Siden 27 Feb 2019Direktør
Produktionsenheder
1Projectwines ApS
P-nr. 1024451913
Helsingørvej 4, 7100 Vejle
Engroshandel med vin og spiritus (463420)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: DANSK KREDITORSERVICE & KONSULENTTJENESTE ApS (CVR 26605172)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver spiritus, vin.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.