PS MASKINSERVICE ApS
CVR 36 05 63 63 · Bolderslev · Installation af industrimaskiner og -udstyr · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
PS MASKINSERVICE ApS har CVR-nummer 36056363. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Installation af industrimaskiner og -udstyr (branchekode 332000). Adresse: Industrivej 1, 6392 Bolderslev. Stiftet: 4. august 2014. Status: aktiv. Antal ansatte: 3. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 926.495 kr., årets resultat 20.255 kr., egenkapital 260.805 kr., aktiver i alt 2.996.465 kr. Soliditetsgraden på 8,7 % er lavere end hos 86 % af de 241 virksomheder i branchen «Installation af industrimaskiner og -udstyr», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 20.255 kr. er lavere end hos 69 % af de 241 virksomheder i branchen «Installation af industrimaskiner og -udstyr», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 5 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som PS MASKINSERVICE ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Installation af industrimaskiner og -udstyr (332000)
- Adresse
- Industrivej 1, 6392 Bolderslev
- Kommune
- AABENRAA
- Antal ansatte
-
3
2014 2018
- Stiftet
- 4 Aug 2014
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- salg af reservedele og anden maskinservice til industrivirksomheder samt anden virksomhed, der er forbundet dermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2014-08-04
- Momsnr. (EU VIES)
- DK36056363 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Industrivej 1, 6392 Bolderslev
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
7,8%
▲ 0,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,64
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
8,7%
▲ 0,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
16,0%
▲ 16,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
241 virksomheder i «Installation af industrimaskiner og -udstyr»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 926.495 | 978.517 | 1.010.896 | 983.054 | 1.017.788 |
| Resultat før skat | 23.573 | 21.991 | 41.176 | 49.830 | 80.383 |
| Årets resultat | 20.255 | 17.464 | 41.176 | 49.830 | 80.383 |
| Egenkapital | 260.805 | 240.550 | 223.086 | 181.910 | 132.080 |
| Aktiver i alt | 2.996.465 | 2.887.434 | 3.081.633 | 2.998.503 | 3.455.931 |
| Omsætningsaktiver | 1.520.456 | 1.499.956 | 1.619.535 | 1.461.784 | 1.844.591 |
| Kortfristet gæld | 2.368.537 | 2.281.158 | 2.415.190 | 2.122.051 | 2.357.680 |
| Gæld i alt | 2.727.815 | 2.642.357 | 2.858.547 | 2.816.593 | 3.323.851 |
| Soliditetsgrad | 8.7% | 8.3% | 7.2% | 6.1% | 3.8% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
PREBEN SØRENSEN HOLDING ApS Siden 8 Sep 2014100% Ejer
Ledelse
1-
Preben Tjørnelund Sørensen Siden 4 Aug 2014Direktør
Produktionsenheder
1PS MASKINSERVICE ApS
P-nr. 1019591685
Industrivej 1, 6392 Bolderslev
Installation af industrimaskiner og -udstyr (332000)
👥 3 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Miljøregulering
1 lokation(er)PS MASKINSERVICE ApS
Industrivej 1, 6392 Bolderslev
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Maskinfabrikker, maskinværksteder og andre virksomheder, der foretager forarbejdning af jern, stål eller metaller med et hertil indrettet produktionsareal på mellem 100 og 1.000 m2.
Tilsyn: Aabenraa Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: PREBEN SØRENSEN HOLDING ApS (CVR 36082445)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver maskinservice, industrivirksomheder, industrimaskiner.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.