R la Cour Holding ApS
CVR 37 29 09 39 · Odense SV · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
R la Cour Holding ApS har CVR-nummer 37290939. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Ådalsvej 232, 5250 Odense SV. Stiftet: 20. oktober 2015. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -9.668 kr., årets resultat 97.331 kr., egenkapital 35.020.773 kr., aktiver i alt 35.031.680 kr. Soliditetsgraden på 100,0 % er højere end hos 92 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 97.331 kr. er højere end hos 56 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som R la Cour Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Ådalsvej 232, 5250 Odense SV
- Kommune
- ODENSE
- Stiftet
- 20 Oct 2015
- Selskabskapital
- 57.000 DKK
- Formål
- have kapitalinteresser i andre selskaber, herunder ved at besidde aktier/anparter, drive finansiel virksomhed samt i øvrigt udøve enhver hermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2015-10-20
- Momsnr. (EU VIES)
- DK37290939 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 894500O3XYMXJCMMWJ23
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ådalsvej 232, 5250 Odense SV
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
0,3%
▼ 4,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
113,88
▲ 30,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
100,0%
▲ 0,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-94,6%
▼ 94,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -9.668 | -8.758 | -7.105 | -5.533 | -4.183 |
| Resultat før skat | 112.973 | 1.827.061 | 373.335 | -124.829 | 400.768 |
| Årets resultat | 97.331 | 1.806.733 | 373.335 | -124.829 | 378.614 |
| Egenkapital | 35.020.773 | 34.990.942 | 1.088.361 | 715.026 | 839.855 |
| Aktiver i alt | 35.031.680 | 35.004.989 | 1.091.361 | 718.026 | 864.395 |
| Omsætningsaktiver | 1.242.072 | 1.168.156 | 1.034.361 | 661.026 | 807.395 |
| Kortfristet gæld | 10.907 | 14.047 | 3.000 | 3.000 | 24.540 |
| Gæld i alt | 10.907 | 14.047 | 3.000 | 3.000 | 24.540 |
| Soliditetsgrad | 100% | 100% | 99.7% | 99.6% | 97.2% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Rasmus la Cour Hansen Siden 14 Dec 2015100% Ejer
Ledelse
1-
Lars Hansen Siden 20 Oct 2015Direktør
Produktionsenheder
1R la Cour Holding ApS
P-nr. 1020966889
Ådalsvej 232, 5250 Odense SV
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 92.465 DKK | 20.328 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -123.900 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 100.791 DKK | 22.154 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 16.262 DKK | 3.564 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: R la Cour Holding ApS (CVR 37290939)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver kapitalinteresser, have.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.